Dýňové muffiny s vanilkou, pohankovou moukou a perníkovým kořením

 

 Ingredience

  • 100g pohankové mouky
  • 200ml mandlového mléka Provamel
  • 1 lžíce Bio Českého Ghíčka
  • 1 lžíce vanilkové hrašky
  • 1/2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů
  • 100g vařené dýně hokaido bez slupky
  • perníkové koření Sonnentor na špičku lžičky
  • 3 lžičky vanilkového cukru (domácí z třtinového cukru)
  • mandle na ozdobení

 

Příprava

Chřipka mě už pomalu opustila a já jsem konečně mohla začít fungovat. Únava je ještě znatelná, ale já moc odpočívat neumím. V lednici načatá dýně mě lákala, a když mi trklo do očí perníkové koření, tak mi to v hlavě sepnulo. Vzpomněla jsem si na vůni babičky úžasného dýňového kompotu a byl tu v myšlence nápad, který hlodal a hlodal, až nahlodal a já nevydržela a dala se do přípravy muffinů.

Prosejeme si pohankovou mouku, přidáme ghí a začneme mixovat, postupně přidáváme tyčovým mixérem rozmixovanou dýni, vanilkovou hrašku, perníkové koření, vanilkový cukr, kypřící prášek a postupně přiléváme mandlové mléko.
Připravíme si formu na muffiny do které nandáme košíčky. Nalijeme do nich připravené těsto a dáme do rozehřáté trouby. Pečeme na 180°C 20-30 minut, vyzkoušíme špejlí. Po vychladnutí ozdobíme mandlemi.

Muffiny jsem připravovala pro syna, který není zvyklý na sladké. Dýně má svojí přirozenou sladkou chuť, tudíž jsem přidala pouze vanilkový cukr.

Vanilkový cukr si můžete připravit doma, postačí na to třtinový cukr a zbylé vanilkové lusky, které přidáte do třtinového cukru, vanilka je krásně provoní.

Poznámka

Počet porcí: 7

Čas přípravy: 45 minut

 

Rostlinné mléko si můžete připravit doma: rostlinné mléko

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

 

Hraška je unikátní český výrobek, ve kterém se snoubí lahodná chuť a skvělé výživové vlastnosti.Tohoto výsledku je dosaženo bez přídatných látek. Hraška neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva.

Hraška má snížený obsah sodíku, který je nahrazen draslíkem (40% draslíku a 60% sodíku). Má nízký glykemický index a dobrou antioxidační aktivitu. Pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku je vhodná jako prevence proti civilizačním chorobám, včetně zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.

Hrašku Vanilka použijeme do koláčů a moučníků z kynutého těsta, těsta kypřeného práškem do pečiva. Vynikající jsou palačinky, kde vajíčka nahradíme Hraškou Vanilka. Při zapékání sladkých nákypů a žemlovky si z Hrašky Vanilka uvaříme bešamelovou omáčku, která nákyp spojí, aniž bychom použili vajíčka.

Složení: Hrách žlutý, směs obilovin (kukuřice, rýže, jáhly), vanilka, směs koření.

Jídla z Hrašky jsou výjimečná i svoji vyšší stravitelností. Hraška se připravuje z jemně mletého hrachu, který je zbaven slupek a tato skutečnost výrazně usnadňuje trávení pokrmů připravených z Hrašky.
Tyto vlastnosti Hrašky ocenilo Ministerstvo zemědělství – udělením ceny zlatý klas (2008) a jihomoravský kraj ocenil Hrašku v soutěži ZLATÉ PLODY jižní Moravy (2008) a v soutěži Regionální potravina (2013).

Hraška se skladuje v suchém prostředí – obdobně jako jiné mouky. Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska

P1110788