Ořechoví brumíci bez lepku a mouky

Ingredience

Příprava

Když jsme byli na Velikonoce u rodičů, ochutnala jsem u své babičky roládu, která byla právě pouze z vajec, ořechů, kakaka, cukru a prášku do pečiva, plněná zakysanou smetanou. Strašně moc mě lehkost těsta nadchla a chtěla jsem hned vyzkoušet. Samozřejmě jsem kromě medvídkú, udělala i roládu, ale tu až jindy. Těsto je nádherně nadýchané a křehké. Když syn ochutnal, udělal medvidkovi malá, dal mu pusinku a pak jej hned snědl, vetšinou si medvídka dlouho přohlíží protože patří mezi jeho oblíbená zvířátka, ale tentokrát méďa neměl šanci.

Žloutky oddělíme od bílků. Z bílků ušleháme sníh, dáme stranou. Utřeme žloutky s cukrem, přidáme mleté ořechy, karob a kypřící prášek, nakonec ručně vmícháme ušlehané bílky. Dáme do rozehřáté trouby na 150°C a pečeme přibližně ani ne 10 minut, vyzkoušíme špejlí.

Poznámka

Počet porcí: 5 brumíků

Čas přípravy: 30 minut

Doporučuji pouze do silikonové fromičky a před vyklopením nechat vychladnout jsou fakt křehké, krásný nadýchaný piškot, mňam, může být jakákoliv jiná silikonová forma.

Těsto s vinným kamenem je třeba dát ihned péct, neotálet, hned po zapracování do těsta pracuje. Místo cukru můžeme použít banán a místo ořechů šachorovou mouku, která je vhodná pro alergiky.

 

Adveni šachorová mouka – 100% šáchorová mouka. Vyrábí se semletím hlízek šáchoru.

Tato mouka je v raw kvalitě.

Šáchor se schovává za mnoho jmen, nejčastěji chufa (čti: čufa), zemní mandle nebo také tygří ořechy. Mouka se vyrábí z podzemních hlízek, které mají lahodnou lehce nasládlou mandlovo-lískovooříškovou chuť a vzhledově připomínají seschlé lískové oříšky.

Proč ji zařadit do jídelníčku

Zemní mandle jsou pro alergiky skvělou náhražkou ořechů. Vynikají zejména vysokým obsahem vlákniny, a podporují tak správné fungování střev. Obsahují hodně rutinu, který zvyšuje pružnost cév, snižuje LDL cholesterol, zesiluje účinek vitamínu C a má antioxidační účinky. Ocení je i diabetici, protože obsahují jen minimum jednoduchých cukrů. Kromě mnoha vitamínů šáchor dále obsahuje minerální látky, zejména draslík, hořčík a vápník.

K čemu se hodí chuťově zcela nahradí mleté ořechy do jogurtů, salátů a kaší do nepečených i pečených moučníků na pečení cukroví na výrobu šáchorového mléka

Šáchorová mouka slouží především jako náhražka mletých ořechů. Může se používat i bez tepelné úpravy.

 

Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.

Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.

Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.