Ingredience
Korpus
- 200g špaldové mouky T 630
- 100g špaldové mouky T 1050
- 6 vajec
- 150g kokosového cukru
- 100g Alsanu Bio
- 2 lžíce Českého Ghíčka Bio
- 1 vanilkový lusk – vanilka z něj
- 2 lžičky kypřícího prášku – bio-nebio
- tuk na vytření formy
- 150-200ml vody
Pokud máte raději nepečené korpusy, zde naleznete dvě možné varianty: světlý korpus a nebo tmavý korpus.
Krém
- 250g jahod
- 1 balení kokosového mléka 400g (real quality -80% kokos a 20% voda)
- 30g kakaového másla
- 60g kokosového oleje bez vůně
- 5 hrstí strouhaného kokosu
- 2-3 hrstě chia semínek
- 1 agarová tyčinka
- voda dle potřeby
Zdobení
- jahody, maliny, figurky dle chuti a potřeby
Příprava
Původně jsem měla v plánu neriskovat a udělat stejný dort i na hlavní oslavu, který jsem pekla v týdnu, ale to by syn nesměl dostat dvě bedny jahod a mě to trošku nahlodalo zkusit něco jiného, hlodalo, hlodalo, až nahlodalo a já si opět zariskovala. Když jsem kolem půlnoci kontrolovala krém v lednici, bylo mi jasné, že ač byl krém chuťově luxusní, tak v této konzistenci ještě nemohl být použit, vzala jsem si ho tedy do parády a přidala strouhaný kokos a chia semínka. Ještě před rokem by bylo asi slzavé údolí, protože v té době jsem ještě tolik zkušeností neměla, ale tentokrát jsem si poradila hravě. A co vy? Také vám krémy občas zaškodí? Na tento dort dlouho nezapomenu nejen z důvodu, že mě lehce potrápil a donutil přemýšlet o půlnoci, ale svojí dokonalou chutí.
Nejprve si připravíme korpus. Oddělíme žloutky od bílků. Ze žloutků a cukru utřeme krém. Do vzniklého krému postupně přidáme Alsan, Ghí, vanilku, proseté mouky, vodu a kypřící prášek. Nakonec jen stěrkou vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Připravené těsto nalijeme do předem vymazané dortové formy a rozetřeme jej více do stran, nebude se nám v prostředku zvedat. Je také dobré péct pozvolna, já pekla na 150°C a troubu jsem měla lehce ohřátou. Pečeme na 150°C přibližně 45 minut, vyzkoušíme špejlí.
Upečený korpus necháme vychladnout.
Mezitím si připravíme krém. Kokosové mléko v plechu dáme do mrazáku na 45 minut. Mezitím si namočíme agarovou tyčinku do vody na 15 minut. K agarové tyčince přidáme 100g rozmixovaných jahod a společně povaříme do rozpuštění agaru, mícháme neustále metlou. V případě potřeby přidáme vodu, ale ne příliš, aby nebyl krém řídký, konzistencí musí být jako hustější přesnídávka. Po 45 minutách vyjmeme kokosové mléko z mrazáku, otevřeme a vyšleháme společně se 150g jahod, které jsme před šleháním rozmixovali tyčovým mixérem. Do vzniklého krému přidáme ve vodní lázni rozpuštěné kakaové máslo a kokosový olej (necháme zchladnout před nalitím do krému), přidáme ještě teplý agar s jahodami (nesmí být tuhý, agar chladnutím tuhne), vše společně zamícháme a dáme do lednice vychladit alespoň na 3 hodiny, krém překryjeme alobalem nebo potravinovou fólií. Neděste se, krém bude tekutý, postupným chladnutím bude tuhnout. Minimálně po 3 hodinách vyjmeme krém z lednice a podle konzistence přidáme strouhaný kokos a chia semínka, já přidala 5 hrstí strouhaného kokosu a 2-3 hrsti chia semínek, krém se tím zahustí a je konzistencí již hustější, pevně drží na stěrce. Pokud nechcete přidávat chia semínka, přidjete 1 agarovou tyčinku navíc. Krém nandáme na vychladlý korpus, který máme stále v dortové formě, rovnoměrně rozetřeme a ozdobíme plátky jahod. Necháme vychladit v lednici. Po vychlazení dort vyjmeme z dortové formy a dáme na podnos.
Poznámka
Dortík můžeme připravit i z malin. Pokud by vás zajímala příprava marcipánu, který jsem použila na výrobu stromu, pařezu…recept naleznete zde: marcipán
Počet porcí: použila jsem dortovou formu o průměru 28 cm
Čas přípravy: 90 minut
Původním záměrem bylo nepoužít ani strouhaný kokos či chia semínka, krém však neztuhl dle představ, ale nakonec jsem byla ráda, byl totiž ještě lepší a díky přidaným chia semínkám i výživnější. Chia semínka pojmou tekutinu a stejně tak kokos, nebojte se experimentovat. Pokud vám někdy nevyjde krém dle vašich představ, a bude řidší, určitě se nebojte kokos či chia semínka použít.
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/
Dobrý den, prosím šlo by místo kakaového másla použít nějaký jiný tuk? 🙂 Díky.
Pokud se vám povede našalehat kokosové mléko, tak bohatě postačí kokosový olej, konečné množství kokosového oleje přizpůsobte konzistenci krému, počítejte s tím že krém ztuhne a zpevní se. Já jsem zde krém zachraňovala neb se mi nepovedlo našlehat kokosové mléko, někdy prostě mléko zaškodí. Krém jde případně pak zachránit mnou zvolenou cestou přidáním kokosu a chia a nebo lze vše prohřát s pudinkovým práškem nebo agarem, povařit, záleží zda vám nevadí použití škrobu atd. Klidně ještě napište.