Zaměření blogu

Blog je určen lidem s potravinovým omezením, lidem, kteří se chtějí stravovat zdravěji a hledají alternativy či chtějí zkusit něco nového. Myslím, že si zde vybere každý a doufám, že pro Vás recepty budou nejen inspirativní, ale že Vám budou také chutnat. Recepty jsou postaveny na základu pro bezmléčnou dietu, ale najdete zde recepty bez lepku, vajec a hlavně spoustu inspirací a potravin, které třeba neznáte. Na své si přijdou rovněž vegetariáni, kterým je věnována samostatná kategorie. V současné době jsou recepty postaveny pro děti ve věku od 1-2 roky, tudíž je třeba zohledit použité suroviny. Pokud budete připravovat dezerty pro dospělé nebo starším dětem, bude zapotřebí dezerty, moučníky, svačinky přisladit či hlavní jídla, polévky více okořenit.

Dětem do jednoho roku postačí jednoduché svačinky. Není třeba koření, cukru či soli. Můžete použít základ obilovin jako například jáhly a přidat k nim hrušku, jablíčko či jiné sezónní ovoce, které na doslazení bohatě postačí, případně připravit placky, vafle a jiné dobroty se základem z ovoce nebo sladké zeleniny. Nepovažuji se za žádného odborníka na zdravou výživu, sleduji, čtu zajímám se a snažím se, aby porkmy které připravuji byly výživné a chutné.

Jak se orientovat na mém blogu? Pokud nemáte žádné potravinové omezení vybírejte dle klasických kategorií – předkrmy, snídaně, polévky, hlavní jídla atd. Pokud se chcete z jakéhokoliv důvodu vyhnout některým alergenům ať už z důvodu alergie na daný alergen či prostě jeho konzumaci, jsou pro Vás určeny takzvané podkategorie – bez BKM, bez lepku, vajec (BKM bílkoviny kravského mléka). Rovněž lze vyhledávat podle taggy, které jsou u každého receptu.

Pro děti či dospělé s alergií na mléčnou bílkovinu a laktózu je určena kategorie na začátku menu Alergie na BKM případně intolerance laktózy, kde se dočtete jakým potravinám se vyhnout a zásadní rozdíl, který je často zaměňován a to alergie na bílkovinu kravského mléka x intolerance laktózy.  Jedná se o základ, který je velmi potřebný. Pro jednoduchost a přehlednost dále používám pouze zkratku ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka). Další důležitou kategorií jsou Alternativy mléka a vajec, kde naleznete čím je možné nahradit vejce, máslo, mléko a další produkty se kterými pracuji. Určitě nepřehlédněte kategorii články, kde naleznete zajímavé obiloviny, novinky, recenze či články. Postupem času plánuji zařadit i mléčné recepty a uvidíme, co čas přinese.

Ať s omezením či bez doufám, že se Vám blog bude líbit a že zde naleznete inspiraci, pomoc do začátku, ale i příjemnou atmosféru. V případě, že si nebudete vědět rady v začátcích s dietou při ABKM nebo budete mít dotazy ráda na ně odpovím, mějte však na paměti, že jsem také jen člověk a v první řadě máma, která se chce věnovat svému dítěti. Pokud neodpovím ihned, nemějte mi to za zlé.