Ingredience
- 1kg mouky (půl na půl hladké špaldové a hladké celozrnné, malým dětem pouze špaldovou např T 630 nebo 1050)
- 1 kostka droždí
- 3 lžičky himalájské soli (pokud připravujeme malým dětem sůl ubereme)
- 500ml mandlového mléka
- 1 malý bílý jogurt holandie (při abkm vynecháme, přidáme dle konzistence mandlové mléko a 1 lžičku kypřícího prášku navíc)
- 3 lžíce slunečnicového bio oleje
- 1 lžička kypřícího prášku bez fosfátů
- Alsan bio dle potřeby (rostlinná alternativa za máslo, případně České Ghíčko bio – přepuštěné máslo)
Náplň
- Ghítela dle potřeby
- Bioláda Zahrada dle potřeby nebo domácí marmeláda, džem
Pokud chcete dělat koblihy, přidejte více tuku, připadně vanilku z vanilkového lusku. Například 50g Českého Ghíčka, 60-100g Alsanu bio jinak postupujte stejně. Můžeme péct v troubě nebo v hrnci na Českém Ghíčku.
Příprava
Jelikož jsme měli těsto zadělané na langoše a část zbyla, využila jsem těsto k přípravě buchet a zároveň jako pokus k otestování reakce na mléčnou bílkovinu. Těsto obsahuje bílý jogurt, kde je mléčná bílkovina obsažena. Jelikož je na ni syn alergický je zapotřebí občas vyzkoušet zda alergie přetrvává, rozhodla jsem se pro test právě s buchtami, a když už hřešíme, tak pořádně a za parťáka jsem si zvolila mojí oblíbenou Ghítelu, která je prostě jedinečná a mohu říct, že s ní mám klidné svědomí. Jedná se o kvalitní produkt, který má ve složení arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě. Pojďme tedy na Ghítela buchtičky.
Mandlové mléko lehce přihřejeme a rozpustíme v něm droždí.
Do mísy si nasypeme mouku, přidáme jogurt, olej, sůl, přilijeme směs mléka a droždí a nakonec přidáme kypřící prášek, těsto důkladně prohněteme a necháme kynout. Dle receptu, který jsem podědila je nechat těsto kynout v chladu, ale těsto kyne kdekoliv a nechávám i při pokojové teplotě, přibližně 2 hodiny. Zbylé těsto můžeme skladovat v lednici.
Když máme těsto vykynuté, připravíme si 60g bochánky, které rozválíme na placky, na střed dáme Ghítelu, já nám dopřála a dávala jsem 1 a půl lžičky do jedné buchtičky. Vytáhneme si z těsta proti sobě cípy, které spojíme a v dlaních jemně poválíme a vytvarujeme buchtičky. Hotové buchtičky vložíme na pečící papír, který potřeme tukem, já zvolila Alsan bio, kterým jsem buchty rovněž před a po upečení potřela. Pečeme na 180°C přibližně 20 minut. Buchty necháme vystydnout, ale hodně málo lidí vydrží neochutnat dřív.
Test proběhl pozitivně a v dalších pokusech budeme pokračovat.
Náplně můžeme volit libovolné, v druhé variaci jsem plnila Bioládou Zahrada.
Ghítely se nemusí obávat lidé s ABKM, je vyrobena z Českého Ghíčka v bio kvalitě, které je kontrolováno a má atest, že neobsahuje mléčnou bílkovinu.
Využití těsta je všestranné – vdolky, langoše, buchty, koblihy
Těsto na 1 kg, já si dělám většinou poloviční porci a jogurt nechávám celý i na poloviční dávku. Při ABKM jogurt vynecháme, zajišťuje nadýchanost těsta, dle konzistence případně přilijeme rostlinné mléko a přidáme 1 lžičku kypřícího prášku navíc.
Poznámka
Zadělávala jsem z poloviční dávky a těsto jsem využila k přípravě langošů a zbytek právě na přípravu buchet, těsta byla menší polovina z které jsem připravila 6 buchtiček. Pokud bych děla z poloviční dávky jen buchty, odhaduji kolem 15 buchet.
ALSAN BIO: SLOŽENÍ – palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ
Ghítela je luxusní alternativa oblíbené pomazánky. Složení: arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě.