Dezert z mandlí, karobu, datlového sirupu a kokosové smetany

 

 Ingredience

  • 150g loupaných nesolených mandlí
  • mandlové mléko Provamel dle potřeby
  • voda dle potřeby
  • 4 lžíce karobu
  • 1 balení kokosové smetany Soyatoo
  • 2 lžíce datlového sirupu
  • Vivani hot chocolate na posypání

Příprava

Dostala jsem chuť na nějakou mlsku a z Vánočního pečení mi zbylo poměrně dost mandlí. Takže jsem si řekla, že bych mohla vymyslet nějaký dezertík. Při vytváření dezertu se mi malej několikrát natáhl lžičkou po vyšlehané kokosové smetaně a trochu si uloupil. Když jsem ochutnala tak jsem si řekla, že o takovou dobrotu ho nemůžu připravit.

Namočíme do vysoké sklenice mandle přes noc. Zalijeme je mandlovým mlékem ze 2/3 a z 1/3 vodou, přidáme karob, zamícháme, přikryjeme alobalem a dáme přes noc do lednice.
Ráno vyndáme z lednice, přidáme datlový sirup, rozmixujeme. 
Ušleháme si kokosovou smetanu Soyatoo je dost sladká, není třeba přislazovat. nečekejte od ní úplně pevnou konzistenci.

Pokud budete chtít zdobit světlým krémem je třeba si na jeden dezert odebrat vyšlehanou smetanu. Na jeden dezert 2 lžíce. Já odebrala asi ta 10 lžic.

Smícháme rozmixované mandle se smetanou, já přidala větší polovinu našlehané smetany, krátce směs pomixujeme. Plníme do sklenic, ozdobíme smetanou a posypeme Vivani hot chocolate.

Do dětské verze jsem přidala kulatozrnnou rýži a ozdobila jahodami.

Obdobný dezert lze připravit i z neslaných kešu oříšků.

Poznámka

Počet porcí: 5

Čas přípravy: 15 minut

Kokosová smetana Soyatoo je sladká, pokud si raději sami přisladíte doporučji kokosové mléko v plechu vložit na 45 minut do mrazáku. Po 45 minutách vyndat z plechu, vylít tekutý podíl a vyšlehat, každý si dosladí dle vlastní chuti.

 

Smetana Soyatoo je rostlinná alternativa smetany ke šlehání smetana. Na stejném odkau najdete výrobu domácího mléka, které si můžete připravit doma.

Pokud neseženete mnou zmíněnou Vivani kousky čokolády na posypání použijte jinou kvalitní čokoládu a nastrouhejte ji např. Lifefood 80%.

Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.

Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.

Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.