Ingredience
- České Ghíčko bio, sádlo či jiný tuk, vegané například alsan bio či kokosový olej
- 1/2 lžíce Mahá koření (Mahá koření je produkt od Hrašky je to směs velmi voňavého koření, které dodá úžasné kouzlo a chuť připravovaným pokrmům – složení: kmín, koriandr, hořčičné semínko
- 5-6 růžiček brokolice
- 1 celá malá cuketa
- 1-2 hrsti zelených fazolek
- 1/4 pórku
- 1 lžíce konopného semínka
- himalájská sůl dle chuti
- 2 hrsti slunečnicového semínka
Příprava
Zelená, tak v tom duchu se ponese nějaký čas můj jídelníček, upřímně nejdřív jsem si to nechtěla připustit, už jednou jsem protikvasinkovou a eliminační dietu držela s malým a bohužel ještě neměla tolik zkušeností jako teď, hodně jsem ztrácela na váze, energii, motala se v kruhu a bála se vůbec něco sníst abych neublížila ještě víc. Nejdřív jsem se v tom plácala, sebelítost, vztek, ale při pohledu na toho maličkého broučka jsem si řekla, že to prostě dám a pojmu to jako výzvu. U malé se nám něco klube, ale ještě nevíme co takže jsem neváhala a vzala to razantně i když zatím pozvolna, pozoruji velké zlepšení takže obiloviny zpočátku fáze zatím ponechám ve složení pohanka, jáhly, teff, žito, ale s velkou opatrností. Nejeví se známky abkm v podobě kterou znám, ale kožní zapálená ložiska na tvářičce něco naznačují, kvasinku, ekzém, či kombinaci obojího, uvidíme co se z toho vyvine, zatím jsme ve fázi testace. Na snídaní jsem si připravila luxusní mňamku, která je výborná a hlavně rychlá, nechápu proč jsem do toho nešla dřív, zelená mě začíná bavit.
Příprava strašně snadná do rozpuštěného tuku na pánvi si přidáme Mahá koření, přihodíme pórek, který orestujeme, přidáme ostatní zeleninu, na malinké kousky pokrájenou brokolici, cuketu, zelené fazolky, zamícháme, podusíme, v případě potřeby můžeme lehce podlít vodou, ale jen maličko. Když je brokolice měkká, přidáme konopné semínko, osolíme a přidáme slunečnicové semínko, které si nasucho opražíme na pánvi, hotovo, můžeme se dát do jídla. Jako obměnu si můžeme přidat vejce, či jiné ořechy jako je kešu či jiná semínka, quinou. Já si dala s pár krajíčky domácího pohanového-teff chleba, ještě nejsem úplně spokojená takže recept zatím nepřidám, ale je s kombinací žitného kvásku, uvidíme kam se propracujeme dál, jinak lze čistě i bez pečiva, případě s bezlepkovými vafličkami, které přidám. Nakonec jsem k této porci snědla jen jeden kousek pečiva. Můžeme přidat rovněž uvařenou quinou či si přidat plátek masa, to už nechám na každém.
Přeji dobrou chuť.
Poznámky
CERIA MAHÁ koření 100g
Směs určena k základnímu nachucení pokrmů tzv. \“naslano\“.
Vytváří dobrou chuť v jídle a podporuje zažívání
chuť koření vynikne \“otevřením\“ na oleji, tj. krátkým zpěněním v horkém oleji při přípravě polévek, omáček, guláše, špenátu aj.
lze sypat přímo do vody při vaření brambor, rýže, vývaru
neobsahuje sůl ani glutamát sodný
složení: kmín, koriandr, hořčičné semínko
Blahodárné účinky konopí se využívají v kosmetických přípravcích a ve zdravotnictví. Spolu se zvýšeným zájmem o zdravé potraviny nyní přichází konopí také do našich kuchyní. Běžně ho používaly celé generace našich předků a dnes zažívá svůj návrat.
Řeč je o loupaném konopném semínku. Zde je několik dobrých důvodů, proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku:
1. Je nadupané živinami
Už jedna polévková lžíce této suroviny totiž obsahuje minimální denní dávku pro tělo potřebných živin. Jste-li nemocní, takto zaručeně tělu dodáte alespoň to, co určitě potřebuje. Ocení to například lidé trpící rakovinou, kteří ztrácejí chuť k jídlu a je pro ně těžké přijímat vyváženou stravu v dostatečném poměru.
2. Je dobré pro děti, maminky i sportovce
Konopné semínko je vhodné i pro děti, protože napomáhá správnému vývoji mozku. Přehlížet by jej neměli ani těhotné a kojící ženy, senioři nebo sportovci. Obsahuje totiž unikátní poměr 1 : 3 nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6, které jsou pro tělo důležité, ale přirozeně si je neumí vyrábět, musí je tedy získávat ze stravy. „Tím mohou konopná semínka nahradit neoblíbený rybí olej a ryby celkově, což ocení hlavně vegetariáni a vegani. Vzhledem k tomu, že je konopné semínko rostlinného původu, velmi dobře jej tělo vstřebává,“ vysvětluje Lenka Čejková, Všeobecná zdravotní sestra a odbornice z Carun Pharmacy.
3. Dá se snadno sehnat
Konopná semínka seženete v každé prodejně se zdravou výživou. Pozor si ale dejte na ta, která jsou dovážená z Číny. Nebývají dostatečně kvalitní a odráží se to v jejich výživových vlastnostech.
4. Je dobré do salátů, pomazánek i dezertů
Využití semínka je zejména ve studené kuchyni, jedině tak si totiž zachová správný obsah účinných látek. Můžete si ho dát jen tak samotné nebo ho přidat do ovocných a zeleninových salátů, nepečených dezertů, pomazánek, zálivek apod. Malým dětem můžete semínko přidat i do přesnídávky.
Zajímavým využitím semínek je domácí výroba konopného mléka nebo čokoládové pěny. Zkuste sami a uvidíte, že to není vůbec nic složitého. Stačí pár surovin, mixér a je to.
Konopné mléko
Co budete potřebovat:
- 100 g loupaných konopných semínek
- 1–2 čajové lžičky mleté skořice (lze vynechat)
- kapku přírodního vanilkového extraktu
- 500 ml vody
Všechny suroviny dejte do mixéru a dobře rozmixujte. Poté přeceďte přes jemné plátýnko a podávejte. Mléko vydrží v lednici dva až tři dny.
TIP: Máte-li rádi sladké, můžete přidat ještě pár sušených datlí bez pecek.
„Čokoládová“ pěna (vegan, raw)
Co budete potřebovat:
- 1 celé avokádo
- 8 sušených datlí bez pecek
- 1 polévkovou lžíci mouky ze svatojánského chleba (z karobu)
- 3 polévkové lžíce loupaných konopných semínek
- 1 polévkovou lžíci sirupu z agáve
Sušené datle namočte na 4 hodiny do vody. Avokádo rozkrojte, odstraňte pecku, dužinu vydlabejte lžící a dejte do mixéru. Přidejte agávový sirup, datle, mouku a konopná semínka a vše rozmixujte do hladké pěny.
Podávejte ozdobené ovocem a trochou konopných semínek.
Zdroj:
http://zeny.iprima.cz/domov-rodina/konopne-seminko-4-dobre-duvody-proc-ho-pravidelne-jist
Foto zdroj: zeny.iprima.cz
http://www.konopnyshop.cz/konopne-seminko-duvody-proc-ho-pravidelne-jist.html