Amarant je obilnina původem z Jižní Ameriky, znali již staří Mayové. Laskavec je přirozeně bezlepková obilnina, má nízký glykemický index. Amarant je zdrojem minerálů vápníku ( 2 x více než v mléku ), hořčíku, draslíku i železa a vitaminů řady B (B1 a B2), antioxidantu E a vitamínu C. Sklizeň semen amarantu může probíhat až 3x ročně. Amarant je přirozeně bezlepková potravina, která může celiakům nahradit obiloviny.
- amarantové zrno
- amarantová mouka
Amarant a jeho účinky:
- amarantový olej je nejbohatším rostlinným zdrojem vzácného SQUALENU – pomáhá v boji proti rakovině
- vhodná při redukčních dietách
- zásadotvorná potravina ( na rozdíl od rýže, která je kyselinotvorná )
- vhodný pro celiaki
- podporuje imunitní systém
- jelikož obsahuje squalen a lysin, dobře působí na tvorbu a regeneraci mozkových buněk, duševní vývoj dětí a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu.
- zdroj kvalitních bílkovin, podporuje růst svalové hmoty
- snižuje hladinu cholesterolu
- působí proti zácpě
- vhodný i pro diabetiky
- vhodný pro těhotné ženy, ale i sportovce
Chuť amarantu: má sladkou až oříškovou
Použití: z mouky se mohou dělat těstoviny, chléb, sušenky, musli
Nutriční hodnoty ve 100g: 19g bílkovin, 7,7 g tuků, 12 g sacharidů, 2,2 g vlákniny, 3,5 mg vitaminu C, 214 mg vápníku a 9 mg železa.
Jak připravit amarantová zrna?
zrna amarantu vložíme do hrnce, a přidámě dvojnásebek vody, osolíme nejlépe himalájskou solí a vaří cca 20 min., občas promícháme., případně dolejeme vodu. Pokud namočíme zrna amarantu přes noc ve vodě ( vodu před vaření slijeme ), vaří se daleko rychleji – cca 10 min.Takto uvařenými zrny můžeme zahustit polévku, dát místo rýže do rizota a nebo si můžeme připravit obilnou kaši společně s pohankou a ovecnými vločkami.