Ingredience
- 250g dýně Hokaido
- 116g jablka
- 100g meruňkového šmakouna
- 50g Bio Českého Ghíčka, či jiného tuku
- 84g mandlového mléka
- 50g rýžové mouky polohrubé
- 50g pohankové mouky hladké
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 50g kokosového cukru
Na ozdobení
- loupané mandle, rozinky, kokos dle potřeby
Příprava
Zase jedny muffiny, na které hodně dlouho nezapomenu. Pokud máte hodně obřích dýní, rozhodně je nevyužijte jen na kompoty, ale i do sladkého pečení. Chtěla jsem si připomenout tvarohovou chuť. Pro tyto účely vždy sáhnu po Šmakounovi, který mi nahrazuje nejen sýry, ale i částečně tvaroh. Tentokrát jsem se rozhodla pro Meruňkového Šmakouna, který se mi do celkové kompozice moc hodil. Výsledek je úžasný, rozpečené mandličky s rozinkami provoní nejen celý byt, ale zároveň dodají muffinům úžasný ocásek, stejně tak meruňky. Téměř tvarohové chuti i konzistenci docíleno. Navíc bez lepku, co víc si přát pro našeho malého maroda. Lepek není dobrým přítelem v době nemoci, zbytečně zatěžuje střeva, vyplatí se v nemoci střevům ulevit, čas od času lepek ze stravy vynechat a vyzkoušet něco nového.
A jak na muffiny? Snadno a rychle.
Dýni oloupeme, vydlabeme. Pro tyto účely využijeme hokaido, máslovou nebo zahradní dýni, kterou jsem použila já. Oloupanou, vydlabanou dýni nastrouháme najemno, zrovna tak oloupaná jablka. Směs dýně a jablek rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme Ghí, skořici, najemno nastrouhaného meruňkového Šmakouna, zamícháme vařečkou, přidáme kokosový cukr, pohankovou a rýžovou mouku, opět zamícháme, dle konzistence naředíme mandlovým mlékem.
Připraveným těstem naplníme formy na muffiny, plníme až po okraj, těsto není kypřeno a neobsahuje lepek, nevyběhne, ale díky Ghí bude krásně vláčné. Já jsem použila silikonové formy od Tescomy. Pokud máte papírové muffiny, můžeme použít i ty, ale na přípravu bezlepkového těsta volím raději silikonové formy.
Naplněné muffiny ozdobíme loupanými mandlemi a rozinkami, lehce posypeme kokosem. Silikonové muffiny vložíme na plechu do předem rozehřáté trouby, pečeme na 200°C přibližně 20 minut, vyzkoušíme špejlí.
Po upečení můžeme posypat navíc opět strouhaným kokosem.
Přeji krásné mlsání.
Poznámka
Čas přípravy: 30 minut
Počet porcí: 8
Rýžovou a pohankovou moukou můžeme nahradit polohrubou nebo špaldovou moukou, jen je třeba počítat s tím, že díky obsahu lepku těsto lehce povyskočí. Já jsem maximálně spokojená s výsledkem silikonových forem od Tescomy, muffiny z nich krásně vyklouzly.
Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. České Ghíčko