Ingredience
základ na dezert
- 550ml mandlového mléka
- 43g vanilkové hrašky
- 1 vanilkový lusk – vanilka z něj
- datlový sirup (případně doslaďte podle použitých surovin)
- 2 lžíce Bio Českého Ghíčka
Varianta s kešu, kakaem a Ghítelou
- 220g základu vařeného hraška krému
- 1,5 lžíce Ghítely
- 100g rozemletých kešu ořechů
- 2 lžičky kakaa Lifefood
- datlový sirup dle chuti
Varianta druhá s banánem
- 150g základu vařeného hraška krému
- 1 banán
- mandle na ozdobení
Příprava
Tak tohle je přímo ďábelská kombinace a tohle je teda velkáááá dobrota.
Základ dezertu je vždy stejný a můžete si jej dochutit dle vlastní chuti, nálady, já se rozhodla pro kešu, kakao a Ghítelu a v druhé variantě s banánem.
Do hrnce si nalijeme rostlinné mléko a promícháme jej s vanilkovou hraškou (hrách, směs obilovin-kukuřice, rýže, jáhly, přírodní vanilka, směs koření). Důkladně promícháme hrašku vanilka s mandlovým mlékem, přidáme Ghíčko. Za stálého míchání přivedeme k varu, pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme pod pokličkou 20 minut. Před koncem varu přidáme vanilku. Necháme směs vychladnout. Já si směs rozdělila na dvě části, které jsem pak ochutila zvolenými surovinami. Rozhodla jsme se v jedné variantě pro kešu, kakao, Ghítelu a datlový sirup. Veškeré suroviny smícháme dohromady a rozmixujeme v hladký krém, naplníme do pohárů a ozdobíme jahodami. V druhé variantě jsem základ krému rozmixovala s banánem a ozdobila mandlemi.
Pokud chcete řidší konzistenci, přidejte navíc rostlinné mléko. Při vaření nezapomínejte míchat, může dojít k přichycení směsi.
Poznámka
počet porcí: 2 kešu kakaové
1 banánový
Čas přípravy: 45 minut
Kakao může být nahrazeno karobem.
Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.
Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.
Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.
Rostlinné mléko si můžete připravit doma: rostlinné mléko
Ghítela je luxusní alternativa oblíbené pomazánky. Složení: arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě.
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.http://ceskeghicko.cz/kontakt/