Cupcakes z vlašských ořechů, kokosové smetany a kakaa

 

 Ingredience

  • 6 lžic Bio Českého Ghíčka
  • 150g pohankové mouky
  • 50g mletých vlašských ořechů
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 lžíce datlového sirupu
  • 250ml mandlového mléka
  • 2 vejce
  • 1/2 bezfosfátového kypřícího prášku

Krém

  • 200ml kokosové smetany Soyatoo
  • 2 lžíce kakao Lifefood raw vegan
  • Vivani hot chocolate na posypání

Příprava

Tatínkovo narozeniny sice budeme slavit až o víkendu, ale přece musí dostat něco dobrého na zoubek. Nedalo mi to a upekla jsem alespoň cupcake a jelikož jsme si České Ghíčko zamilovali, tak mini dortíčky musely být právě z něj.

Vyšleháme si vejce, přidáme Ghíčko, datlový sirup, opět šleháme, postupně vsypeme vlašské ořechy, prosetou mouku, kypřící prášek, vanilku a přiléváme mandlové mléko.
Když je těsto vyšlehané, nalijeme jej do košíčků a dáme péct do rozehřáté trouby na 200°C na 20-30 minut, vyzkoušíme špejlí.

Vychladlé cupcakes ozdobíme krémem. Vyšleháme si kokosovou smetanu, kterou si rozdělíme na dvě části. Druhou část obarvíme kakaem, bude třeba opět vyšlehat. Dortíčky ozdobíme krémem a posypeme čokoládou a dáme do lednice ztuhnout.

Poznámka

Počet porcí: 12

Čas přípravy: 60 minut

Pokud se obáváte kakaa můžete jej nahradit karobem.

Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.

Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.

Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.

Pokud máte alergii na ořechy můžete vyzkoušet jejich náhradu v podobě šachorové mouky, která je přirozené bezlepková. Šáchorová mouka slouží především jako náhražka mletých ořechů. Může se používat i bez tepelné úpravy.

Smetana Soyatoo je rostlinná alternativa smetany ke šlehání smetana. Na stejném odkau najdete výrobu domácího mléka, které si můžete připravit doma.

Pokud neseženete mnou zmíněnou čokoládu na posypání nahraďte ji jinou kvalitní čokoládou např. Lifefood 80% a nastrouhejte ji.

Kypřící prášek Amylon má uvedeno na obale, že může obsahovat stopy mléka a lepku, pokud jste citlivý na stopy doporučuji tento kypřící prášek nahradit např. vinným kamenem, případně bezfosfátovým kypřícím práškem bio-nebio.

Rostlinné mléko si můžete připravit doma více zde rostlinné mléko

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.http://ceskeghicko.cz/kontakt/