Cizrnové bábovičky se šmakounem, karobem

Ingredience

  • 150g cizrny Bonudele
  • 1 banán
  • 3 vejce
  • 40g datlového sirupu
  • 1/2 přírodního šmakouna
  • 2 lžíce karobu
  • 2 čajové lžičky kypřícího prášku bio-nebio

 

Příprava

Jelikož při bezmléčné dietě není povolen tvaroh často jej nahrazuji právě šmakounem a v těstě se chuti tvarohu velmi přiblíží. Šmakouna jsem si oblíbila a našemu malému také velmi chutná a opět jsme si moc pochutnali.

Cizrnu vyjmeme z plechovky, propláchneme a scedíme, rozmixujeme tyčovým mixérem společně s pokrájeným šmakounem a banánem. Celá vejce utřeme s datlovým sirupem, vmícháme směs cizrny, šmakouna, banánu a kypřící prášek. Těsto rozdělíme na dvě poloviny a jednu obarvíme karobem. Těsto střídavě vlijeme do silikonových báboviček a vložíme do rozehřáté trouby na 180°C, pečeme přibližně 15-20 minut, vyzkoušíme špejlí. Těsto je křehké je třeba jej nechat  před vyklopením schladnout, případně formičky vytřít tukem a vysypat karobem či kakaem.

Poznámka

Počet porcí: 12 báboviček

Čas přípravy: 45 minut

Použila jsem silikonové mini bábovičky, upozrňuji, že je těsto velmi křehké a hůře se vyklápí.

Inspirací pro tento recept se stala Cizrnová kakaová buchta z Apetit online. http://www.apetitonline.cz/recept/cizrnova-kakaova-buchta

Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.

Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.

Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.

 

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/