Ingredience
těsto
- 335g dýně
- 2 lžíce oleje či tuku (pro ABKM Alsan bio nebo České Ghíčko)
- 85g jablečného pyré
- 122g rýžové polohrubé mouky
- 52g pohankové mouky
- 50g javorového sirupu
- 2,5 polévkové lžíce kakaového prášku
mandlový krém
- 148g loupaných mandlí
- 185ml mandlového mléka Provamel
- 20g javorového sirupu
zdobení
- Bioláda Zahrada – nebo domácí či jiný výběrový dřem
- 1 jablko
Příprava
Jelikož máme velkou úrodu dýní, tak jsem jednu z menších obříků dostala přídělem. Postupně z ní krájím, krájím a stále to není poznat. Rozhodla jsem se ji zužitkovat, kde se dá a tato varianta je přímo skvělá. Úžasné spojení chutí, zároveň velmi výživná snídaně, svačinka či mlsání. Mandlový krém mě velmi mile potěšil, chuťové srovnání je velmi blízko tvarohu, zároveň jsou mandle bohatým zdrojem vápníku, tudíž velká spokojenost. Dnes jsme muffiny dojídali k snídani a moc jsme si pochutnali, určitě se k nim budeme rádi vracet.
Dýni oloupeme, nastrouháme najemo, zrovna tak jablka. Směs nastrouhané dýně a jablek rozmixujeme tyčovým mixérem. Přidáme povolený tuk či olej, důkladně pomocí vařečky promícháme, dokud se nám tuk nespojí s ostatními ingrediencemi. Nakonec přidáme již jen kakaový prášek, sladidlo, opět vařečkou zamícháme a dáme stranou.
Připravíme si formu na muffiny a papírové košíčky, pokud máte silikonové klidně je použijte.
Do formy na muffiny vložíme papírové košíčky. Než se pustíme do plnění, připravíme si mandlový krém. Mandle jsem si hodinu předem namočila do rostlinného mléka, já zvolila mandlové, máčela jsem mandle ve 135 mililitrech rostlinného mléka. Předem namočené mandle jsem rozmixovala dohladka tyčovým mixérem. Jelikož byla konzistence ještě dost hutná, přilila jsem ještě 50ml mandlového mléka, krém nesmí téct, přiléváme postupně. Následně jsem již jen dle vlastní chuti dosladila javorovým sirupem. Konzistence by měla odpovídat klasickému tvarohu ve vaničce.
Pustíme si troubu, nastavíme na 200°C, pustíme se do plnění košíčků, vezmeme těsto, které jsme si dali stranou a naplníme papírové košíčky do větší poloviny. Já jsem si prostě a jednoduše rozdělila těsto do 12 košíčků a následně přidala mandlový krém. Zde můžeme plnit těsně po okraj muffinů, jelikož těsto není kypřeno a neobsahuje lepek, nevyběhne. Pokud zvolíte běžnou mouku, neplňte až po okraj, těsto by přeteklo.
Na každý košíček jsem přidala na mandlový krém 1,5 čajové lžičky výběrového džemu Bioláda Zahrada, který je doslazen jablečným koncentrátem a je zahuštěn agarem. Samozřejmě můžeme použít i domácí džem, ale vybírejte ostřejší, výraznější variaci. Bioláda Zahrada je vyrobena z malin, ostružin, černého, červeného rybízu, višní, josty, jablečného koncentrátu.
A jelikož si rádi hrajeme, ozdobila jsem muffiny ještě jablky, ze kterých jsem vykrojila srdíčka. Muffiny vložíme do předem rozehřáté trouby, pečeme na 200°C přibližně 20 minut, vyzkoušíme špejlí.
Přeji příjemné mlsání.
Poznámka
Samozřejmě můžete použít špaldovou mouku či polohrubou, zde jsem chtěla vyzkoušet bezlepkovou variantu.
Počet porcí: 12 košíčků o průměru dna 5cm a celkové šířky 6cm a výšky 2,5cm
Čas přípravy: 45 minut
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/