Ingredience
- 150g červených fazolí adzuki
- 1/4 červené papriky – kapie
- 1/2 bílé cibule
- 12 cherry rajčat
- 5 lžic kešu ořechů
- České Ghíčko bio, Alsan bio či jiný tuk dle chuti a potřeby
- sůl dle chuti
- pro dospělé pepř, lze kombinovat rovněž s česnekem, bylinkami
- voda dle potřeby
Příprava
Další pomazánka, která se stává právoplatně pyšným favoritem. Tuto pomazánku jsem připravovala na oslavu jmenin, několikrát jsem ji na pečivo musela přimazat, pochopitelně s velkou radostí. Sice jsem ji měla v plánu na druhý den na svačinu, ale bohužel nebo tedy bylo mi ctí, že se po ni zaprášilo a nezbylo ani na oblíznutí lžičky. Pomazánka, která stojí za ochutnání a samotnou přípravu.
Červené fazole namočíme přes noc, druhý den slijeme, nasypeme do hrnce, zalijeme novou vodou, můžeme přidat mořské řasy wakame nebo kombu, které snižují nadýmavost a mají vysokou výživovou hodnotu. Fazole vaříme do jejich změknutí, já vařím v tlakovém hrnci přibližně 15 minut, solím až když jsou fazole vařené nebo až při přípravě pomazánky.
Uvařené fazole přecedíme, necháme vychladnout. Vychladlé fazole vložíme do sekáčku, přidáme pokrájenou červenou papriku, rajčata, cibuli, tuk. Pokud si chceme vychutnat kousky cibule, přidáme ji až později najemno posekanou a jen do pomazánky vmícháme. Vše společně rozmixujeme, přidáme dle potřeby namleté kešu ořechy, které nám pomazánku zahustí, záleží na množství přidané zeleniny, případně nepřidávejte šťávu z rajčat, kterou rajčata při krájení pustí. Přidáním kešu ořechů získá pomazánka na jemnosti. Je dobré několikrát za sebou pomazánku v časovém rozestupu rozmixovat tyčovým mixérem, kešu ořechy postupně nasají přebytečné tekutiny a povede se je tak vyšlehat dohladka. Pro dospělé můžeme přidat pepř, rovněž lze využít místo čerstvých rajčat rajčata sušená, následně již jen pomazánku dosolíme dle vlastní chuti.
Namažeme na oblíbené pečivo a vychutnáme si tu dobrotu, ideálně s nakládanou zeleninou.
Poznámka
Počet porcí: přibližně 400g pomazánky, záleží na velikosti přidané zeleniny, lépe přidávat zeleninu postupně a to hlavně rajčata a papriku, aby nedošlo k přílišnému naředění.
Čas přípravy: 30 minut
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/