Ingredience
- 100g vařených jáhel
- 50g kešu ořechů, pražené, nesolené
- 1,5 lžičky karobu
- 100-120ml mandlového mléka
- datlového sirupu dle chuti
- kešu ořechy na ozdobení
- Vivani hot chocolate vegan na ozdobení
Příprava
Proč zrovna oříšky kešu?
Kešu oříšky jsou lehce stravitelné, mají vynikající chuť a navíc také obsahují dostatek zdraví prospěšných látek. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin pomáhají lidem s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Kešu oříšky jsou však známé spíše vysokým podílem hořčíku, kdy ho svým obsahem předčí pouze slunečnicová semínka. Hořčík je velice důležitý pro správnou činnost svalů a nervů a pro správnou stavbu kostí. Je prevencí infarktu a udržuje zdravý oběhový systém. Hořčík také působí jako přirozený uklidňující prostředek a lidé, kteří ho mají nedostatek, mohou trpět podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce či arytmiemi. Průměrný příjem hořčíku by měl činit přibližně 300 mg denně, kdy kešu oříšky obsahují až 260 mg hořčíku na 100 g.
Taktéž mají kešu oříšky léčebný účinek na oči, sliznici a podporují růst buněk. Jejich konzumace se doporučuje při angíně pectoris, co se týče vitaminů, obsahují kešu oříšky dostatek vitamínu A, B1, E. Z minerálních látek již zmíněný hořčík, dále železo a zinek. Obsahují asi 50 % tuků, 20 % bílkovin a 25 % cukrů.
Uvařené jáhly, smícháme s rozemletými kešu ořechy a karobem, rozmixujeme tyčovým mixérem a postupně přiléváme mandlové mléko. Vzniklý krém naplníme do pohárků a ozdobíme kešu ořechy a kousky čokolády. Pokud neseženete Vivani hot chocolate, použijte kvalitní čokoládu např. Lifefood 80% a nastrouhejte ji.
Poznámka
Počet porcí: 1
Čas přípravy: 15 minut
Místo datlového sirupu můžeme vařit jáhly se sušenými datlemi a následně celou směs rozmixovat. Již není třeba přislazovat a dál postupujeme podle receptu.
Rostlinné mléko si můžete připravit doma: rostlinné mléko
Pokud nesežene mnou použitou čokoldu, nahraďte ji jinou kvalitní čokoládou.
Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.
Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.
Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.