Květáková polévka s tuřínem, bílou ředkví, majoránkou a hraškou

 

 Ingredinece

  • České Ghíčko Bio dle potřeby
  • 1 malý květák
  • 100g tuřínu
  • 1 bílá kulatá ředkev
  • 1 lžíce hrašky na zahušťování
  • majoránka dle chuti
  • sůl dle chuti
  • 1 litr vody

Příprava

Tuřín jsem si v kuchyni zamilovala, jeho chuť je nasládlá a dodá polévce velmi příjemnou chuť. Bohužel není zrovna dostupný a to ani v Makru, kde je na objednávku. Když mi teta volala, že je v Makru a že zrovna mají tuřín, neváhala jsem ani vteřinu a nechala si jej opět dovézt. Bohužel zákazníci o něj nejeví příliš velký zájem a tudíž jeho zastoupení v obchodech není valné a já si myslím, že je to velká škoda.

 

Než se pustíme do přípravy polévky, očistíme si a nakrájíme tuřín a bílou kulatou ředkev.

Na Ghí orestujeme pokrájenou zeleninu a květák rozebraný na růžičky, zalijeme vodou, osolíme, přidáme majoránku a hrašku, kterou jsme si rozkvrdlali ve vodě. Vaříme do změknutí zeleniny, hrašku je třeba povařit minimálně 20 minut, aby byla dobře stravitelná.

Je už na nás zda si vychutnáme polévku s kousky zeleniny nebo ji dohladka rozmixujeme.

Poznámka

Počet porcí: 5

Čas přípravy: 45 minut

 

 

Hraška je unikátní český výrobek, ve kterém se snoubí lahodná chuť a skvělé výživové vlastnosti.Tohoto výsledku je dosaženo bez přídatných látek. Hraška neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva.

Hraška má snížený obsah sodíku, který je nahrazen draslíkem (40% draslíku a 60% sodíku). Má nízký glykemický index a dobrou antioxidační aktivitu. Pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku je vhodná jako prevence proti civilizačním chorobám, včetně zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.

Hraška je úžasná obalovací směs na přípravu těstíčka, ve kterém rychlé za dravěji obalíte zřízky, zeleninu, houby,….a to bez použití vajec. Hraškou zdravě zahustíte polévky, omáčky, šťávy, guláš a další pokrm. V těstech a karbanátcích Hraška dobře pojí a proto umožňuje vynechání vajec.

Hraška slouží k přípravě základu pomazánek, dresinků a bešamelových omáček na zeleninu vařenou v páře nebo na zapékání.

Spojení vysoké výživové hodnoty a mimořádně dobrých kulinářských vlastností Hrašky umožňuje zařadit mezi zdravé pokrmy i v české kuchyni oblíbené omáčky, knedlíky, zahuštěné polévky, smaženou zeleninu a ovoce.

Chuť jídel z Hrašky je nezapomenutelná. Uspokojí i náročné strávníky, neomrzí a vždy si nás získá svoji přitažlivostí.

Jídla z Hrašky jsou výjimečná i svoji vyšší stravitelností. Hraška se připravuje z jemně mletého hrachu, který je zbaven slupek a tato skutečnost výrazně usnadňuje trávení pokrmů připravených z Hrašky.
Tyto vlastnosti Hrašky ocenilo Ministerstvo zemědělství – udělením ceny zlatý klas (2008) a jihomoravský kraj ocenil Hrašku v soutěži ZLATÉ PLODY jižní Moravy (2008) a v soutěži Regionální potravina (2013).

Hraška se skladuje v suchém prostředí – obdobně jako jiné mouky. Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/