Ingredience
- České Ghíčko dle potřeby
- 300g mrkve
- 275g tuřínu (1ks)
- 80g pórku
- kmín dle chuti
- majoránka dle chuti
- sůl dle chuti
- 1 litr vody
Příprava
S tuřínem jsem ještě ve své kuchyni nepracovala a když jsem měla možnost si jej do bedýnky přidat, neváhala jsem. Mile mě překvapil svou chutí. Je velmi podobný kedlubně, ale není dřevnatý a příjemně nasládlý. Mně domů přišla v bedýnce FORMA rutebaga – tuříny žlutomasé se žlutým povrchem. Na trhu se můžet setkat ještě s formou purpurascencens – tuříny s bílou dužinou, ale nachovým povrchem a formou pabularia – listový tuřín používaný stejně jako řapíkatý celer.
A proč si zařadit tuřín do svého jídelníčku? Tuříny působí proti řadě kožních onemocnění, čistí krev a jsou vhodné při plicní a kostní tuberkulóze. Tuřín a vodnice mají mimořádně vysoký obsah vápmíku (200mg/100g) a proto jsou vhodná při zlomeninách, osteoporóze, tuřín zvyšuje peristatiku střev, má vysoký obsah vlákniny. Tuřín by neměli používat lidé s akutním zánětem jater a žlučníku, při žlučníkových kamenech a při onemocnění centrální nervové soustavy.
Na Ghí si orestujeme očištěnou, pokrájenou zeleninu, zalijeme vodou, přidáme sůl, majoránku a kmín, vaříme do změknutí zeleniny a rozmixujeme.
Poznámka
Počet porcí: 4
Čas přípravy: do 30 minut
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/