Ingredience
- 100g pohankové mouky
- 100g Českého Ghíčka bio
- 1,5 lžičky domácího vanilkového cukru
- 2 lžíce vanilkové hrašky
- agáve sirup dle chuti
Příprava
Sladké laskominky pro děti neuznávám, ale synovi už budou dva roky. Ať chci nebo ne rád by ochutnal i nějakou mlsku. Ráda bych, aby zůstalo jen u ovoce, ořechů, vafliček, dezertů a jak náš malý říká páááci tedy placek, ale asi se tomu občas nevyhnu. Připravila jsem si tedy zdravější alternativu mlsání.
Prosejeme si pohankovou mouku, uděláme důlek, do kterého dáme vanilkovou hrašku. Přidáme Ghí, vanilkový cukr a agáve sirup, kterého jsem dala necelou polévkovou lžící, těsto důkladně propracujeme. Upozorňuji, že toto těsto nelze válet, takže je třeba udělat v dlaních placku a z té pak vykrojit například kytičku, opatrně jí podebrat a dát na plech s pečícím papírem. Nebo nadělat kuličky, nandat na plech a pak je rozmáčknout vidličkou. Vidličkou po kuličce přejet a tak docílíme pěkného šrafování. Když máme plech plný, dáme do rozehřáté trouby na 150°-180° a pečeme přibližně 10-15 minut. Jakmile začnou sušenky růžovět, vyndáme je.
Vanilkový cukr si můžete připravit sami doma. Na přípravu potřebujeme dózičku, třtinový cukr a prázdné vanilkové lusky, které do cukru vložíme.
Poznámka
Z uvedených surovin připravíte sušenky na jeden plech.
Hraška je náhražkou za vejce.
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/
Hraška je unikátní český výrobek, ve kterém se snoubí lahodná chuť a skvělé výživové vlastnosti.Tohoto výsledku je dosaženo bez přídatných látek. Hraška neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva.
Hraška má snížený obsah sodíku, který je nahrazen draslíkem (40% draslíku a 60% sodíku). Má nízký glykemický index a dobrou antioxidační aktivitu. Pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku je vhodná jako prevence proti civilizačním chorobám, včetně zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.
Jídla z Hrašky jsou výjimečná i svoji vyšší stravitelností. Hraška se připravuje z jemně mletého hrachu, který je zbaven slupek a tato skutečnost výrazně usnadňuje trávení pokrmů připravených z Hrašky.
Tyto vlastnosti Hrašky ocenilo Ministerstvo zemědělství – udělením ceny zlatý klas (2008) a jihomoravský kraj ocenil Hrašku v soutěži ZLATÉ PLODY jižní Moravy (2008) a v soutěži Regionální potravina (2013).
Hraška se skladuje v suchém prostředí – obdobně jako jiné mouky. Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska
Dobrý den, sušenky jsem zkoušela synovi upéct (neboť je jen málo receptů na sušenky bez BKM, lepku a vajec). Chuťově jsou dobré, ale dost se drolí, resp. jsou takové „suché“. To je asi dáno použitím jen bezlepkové mouky? Mají takové být? Děkuji za odpověď.
Hodně záleží na použitém tuku, pokud by šlo použít České Ghíčko bio ne jiný výrobce. České Ghíčko má atest že bílkoviny kravského mléka neobsahuje, tak s tím jsou nejlepší, případně ještě s kakaovým máslem. Zkoušela jsem s kokosovým olejem a to jsou velmi drolivé s Českým Ghíčkem jsou moc fajn, samozřejmě pohanková mouka se chová jinak než klasická mouka, musela byste sáhnout po bezlepkové směsi.
Děkuji za odpověď. Použila jsem 80g České Ghi (ne bio) a 20g alsanu. Budu zkoušet dál…