Ingredience
- 2 banány
- 2 jahody
- 1 lžíce ghítely
- 1 lžička světlého tahini
- mandlové mléko dle potřeby
Příprava
I náš malý přišel smoothie na chuť a tentokrát fakt mlaskal a tatínek? Ten mi nechtěl dát prázdnou sklenici a vychutnával poslední kapičky.
Veškeré ingredience rozmixujeme v mixéru.
Poznámka
Počet porcí: 2
Čas přípravy: 1 minuta
Rostlinné mléko si můžete připravit doma: rostlinné mléko
Ghítela je luxusní alternativa oblíbené pomazánky. Složení: arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě.
Co je Tahini a její použití
Sezamová pasta tahini (jinak také tahina či tehina) se ve velké míře používá po celé Indii, Africe i Asii. Již ve starém Řecku byla sezamová pasta používána především pro léčivé účinky a pro vysokou výživovou hodnotu. Tahini pasta však sloužila jako doplněk stravy a výživný pokrm i během druhé světové války. Historické prameny ukázaly, že turečtí piloti během první i druhé světové války využívali pastu jako zdroj energie a doplněk pro udržení psychické i fyzické kondice. Dnes se sezamová pasta používá v mnoha mezinárodních pokrmech a je doporučována opět pro blahodárné účinky na lidský organismus.
Vliv sezamové pasty na zdraví
Během poslední doby bylo provedeno několik výzkumů, které prokázaly přínos pro lidský organismus. Pasta obsahuje vitamín E, dále vitamíny B (B1, B2, B3, B5 a B15), také řadu minerálů (draslík, fosfor, hořčík ad.). Mnozí konzumují tahini pro velký obsah vápníku a také velké množství bílkovin. Díky těmto látkám prospívá konzumace pasty při snaze o očistu organismu. Proto se tahini zařazuje do řady detoxikačních kúr – čistí játra, snadno se tráví a podporuje hubnutí. Bylo zjištěno, že pravidelná konzumace pasty zlepšuje kvalitu kůže a také udržuje imunitní systém.
Použití tahini
Jak již bylo zmíněno, sezamová pasta tahini je v součanosti rozšířena po celém světě a je součástí řady pokrmů.
Hummus
Tahini je jednou ze základních surovin pro přípravu pokrmu, zvaného hummus. Hummus je studený pokrm, jde o kaši, vytvořenou z rozdrcené uvařené cizrny, smíchaní právě s tahini. Základními surovinami jsou cizrna, sezam, česnek a citron. Je k dostání v řadě restaurací u nás, pokrm má tisíciletou tradici.
Falafel
Falafel se konzumuje především v Libanonu a Izraeli, je však také k dostání i u nás. Především některé pouliční fast foody zahrnují tento pokrm do svého jídelního lístku. Falafel jsou kuličky z bobů či z cizrny, které se podávají s pečivem a právě s tahini. Sezamová pasta u tohoto pokrmu slouží jako dip, do kterého se smažené kuličky namáčí.
Do salátů
I když se tahini používá jako základní surovina pro tradiční pokrmy Blízkého východu, můžete tuto pastu použít prakticky do jakéhokoliv zeleninového salátu. Ten pak dostane netradiční chuť, navíc pokrm obohatíte nutričně. Při smíchání s kořením, česnekem a křenem pak můžete vytvořit lahodnou pomazánku.
Sezamela
Sladkou alternativou tahini je tzv. sezamela. Lze ji zakoupit na pultech obchodů, můžete si ji však vyrobit i sami. Sezamela je vlastně sladká verze tahini, kterou lze použít jako zdravou alternativou k čokoládové pomazánce či marmeládě. Doma si ji můžete vytvořit smícháním tahini se sladidlem, ideálně javorovým sirupem či jiným přírodním sladidlem.I když vám možná tahini připadá jako exotická surovina, i v našem prostředí najde bohaté využití. Pomocí sezamové pasty tak zlepšíte chuť řadě pokrmů a navíc zlepšíte jejich nutriční a energetickou hodnotu.
Více o tahini zde: http://www.sportuj.com/view.php?nazevclanku=co-je-tahini-a-jeji-pouziti&cisloclanku=2015040003