Ingredience
- domácí sádlo dle pořeby nebo České Ghíčko
- 900g hovězího zadního masa – ořech
- 5 cibulí
- 5 stroužků česneku
- 1 stroužek česneku na finální dochucení
- majoránka dle potřeby
- 2 polévkové lžíce červené maďarské papriky lahůdkové Grešík
- mořská sůl dle chuti
- 2,5 litru vody
- tapioka mouka Adveni dle potřeby (pokud už je dítko starší můžeme nahradit tapioka škrob rajčaty či zahustit cuketou)
Příloha knedlík (4 porce – není vhodné pro bezlepkovou dietu)
- 6 brambor
- 1/2 malé očištěné, vydlabané cukety
- špaldová mouka hladká celozrnná dle potřeby
- špaldová mouka polohrubá dle potřeby
- 1 žloutek
- sůl dle chuti
Dětská příloha (není vhodné pro bezlepkovou dietu)
- 50g kuskusu
- voda dle potřeby
Příprava
Na dobrém guláši si náš tatínek zakládá, a proto jeho přípravu bedlivě sleduje.
Nejsem si jistá, kdo dnes vlastně vařil, jestli já nebo manžel. Společnou týmovou souhrou však vznikl výborný guláš vhodný pro děti od jednoho roku.
Na sádle orestujeme cibuli, přidáme na kostky nakrájené hovězí maso, necháme zatáhnout. V případě potřeby lehce podlijeme, osolíme, přidáme papriku, majoránku, česnek, promícháme a zalijeme vodou, vaříme přibližně 20-30 minut v tlakovém hrnci. Když je maso měkké, vybereme větší kusy cibule, které rozmixujeme ponorným mixérem a vrátíme zpět do omáčky. Ve studené vodě si rozmícháme tapioka mouku a omáčku s ní zahustíme. Adveni tapioková mouka se chytá hned na dno, je třeba pořádně míchat. Já dala 3 polévkové lžíce. V případě potřeby dosolíme, dokořeníme. Já přidávala ještě jeden stroužek prolisovaného česneku a krátce povařila. Dospělý si mohou přidat pepř nebo chilli.
Jelikož si s gulášem stále hraji a delší dobu jsme měli problémy s rajčaty, tak jsem je zařazovala opatrně. Nyní je již syn toleruje ve 24 měsících bez obtíží. Pokud dítko toleruje rajčata můžete vyzkoušet zahustit rajčaty a to následovně, guláši to dá jedinečnou chuť. Zachováte stejný postup základní přípravy. Na sádle či Ghí orestujeme cibuli, přidáme na kostky nakrájené hovězí maso, necháme zatáhnout. V případě potřeby lehce podlijeme, osolíme, přidáme papriku, majoránku, česnek, promícháme, přidáme 3 velká pokrájená rajčata a zalijeme vodou, vaříme přibližně 20-30 minut v tlakovém hrnci. Případně můžete zkusit zahustit guláš najemno nastrouhanou cuketou, kterou je zapotřebí rozvařit, případně ji přidejte již uvařenou. Když je maso měkké, vybereme jej a cibuli s rajčaty rozmixujeme dohladka, dle konzistence případně dozahustíme uvařenou cuketou, případně cuketunastrouháme najemno a krátce ji povaříme a opět rozmixujeme.
Knedlík:
Oloupeme si a najemno nastrouháme brambory a cuketu, vymačkáme přebytečnou vodu, přidáme sůl, žloutek, zahustíme moukou tak, aby se těsto spojilo. Těsto je trošku lepivější, pomůžeme si častějším moučněním rukou při tvarování knedlíčů. Uděláme knedlíčky, dáme do vroucí vody a vaříme 30 minut, vyzkoušíme, zda jsou vařené a dost měkké tak, že si jeden vyjmeme, rozkrojíme a ochutnáme.
Jako dětskou přílohu jsem zvolila kuskus, který zalijeme horkou vodou, přiklopíme, necháme vsáknout vodu. Úžasně chutná i s rýží.
Poznámka
Počet porcí: 8
Čas přípravy: 90 minut
Některé děti netolerují bílkovinu obsaženou v hovězím mase je třeba zvážit.
Tapiokový škrob
SLOŽENÍ: 100 % škrob z kořene manioku (tapioky)
TIPY K POUŽITÍ:
Škrob je vhodný pouze pro tepelné zpracování:
- příprava slaných i sladkých těst
- na zahušťování polévek a omáček
- do placek, knedlíků a noků
- obalování masa a ryb
- příprava drobenky na koláče
Tapiokový škrob můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými bezlepkovými moukami.
Pokud ho chcete použít na zahuštění, rozmíchejte ho nejdříve v trošce studené vody.
Tapiokový škrob má vynikající pekařské vlastnosti a neutrální chuť. Plnohodnotně nahradí běžnou pšeničnou mouku. Pečivo z něj je velmi jemné, vláčné, méně se drolí a vydrží déle než běžné pečivo.
SKLADOVÁNÍ: Skladujte v suchu, chraňte před teplem.
Více se dočtete zde: http://www.bezlepkova.com/mouky-z-bezlepkovych-plodin/tapiokova-mouka-250g