Ingredience
korpus
- 3 vejce
- 80g panely (ztuhlá šťáva z cukrové třtiny, případně jiné sladidlo)
- 120g pohankové mouky hladké
- 150g rýžové mouky hladké
- 1,5 lžičky jedlé sody
- 200ml rýžovo-mandlového mléka Provamel (případně klasického, jiného rostlinného či vody)
- 8 lžic řepkového oleje
- špetka soli do bílků
- olej na vytření formy
- rýžová mouka polohrubá na vysypání formy, případně vysteleme pečícím papírem bez potření formy
krém
- 106g kešu ořechů
- 30g kakaového másla
- 100g přírodního Šmakouna
- 100ml rýžovo-mandlového mléka Provamel
- 1/2 vanilkového lusku – vanilka z něj
- 2-3 lžíce javorového či datlového sirupu – dle vlastní chuti
přeliv
- 150ml malinové šťávy EDEN
- 450ml vody
- 1 agarová tyčinka country life (případně lze připravit z želatiny, množství dle návodu)
- 1 lžička panely (ztuhlá šťáva z cukrové třtiny) či jihého sladidla
Příprava
Znáte situaci když se vám sejde více ovoce než jste schopni sníst? Tak to máme u nás doma velmi často když se nám babičky utrhnou a chtějí dopřát vnoučkovi nějakou mlsku, tentokrát se sešlo doma až příliš a bylo zapotřebí zužitkovat rychle jahody. To byla výzva, které se nedalo říci ne. Už delší dobou se mi honil hlavou dort, který by byl něco jako tvarohový s jahodami a přelivem, plánovala jsem jej až na léto, ale nyní byla příležitost, které jsem se ihned chopila. Samozřejmě pokud nejste omezeni konzumací mléčných výrobků lze krém připravit z vykapaného jogurtu, tvarohu atd. To u nás kvůli alergii nejde takže trošku jinak, ale velmi chutně a přitom velmi výživně. Jdeme na to, snadný, rychlý dort.
Oddělíme si žloutky od bílků, bílky vyšleháme do sněhu se špetkou soli a dáme stranou. Žloutky utřeme s panelou a olejem, přidáme smíchanou rýžovou a pohankovou mouku s jedlou sodou a postupně přiléváme vlažné rostlinné mléko. Následně již jen vmícháme ušlehané bílky.
Pokud budete mouku nahrazovat například špaldovou T 630 či klasickou hladkou či polohrubou, bude potřeba upravit poměr rostlinného mléka či vody dle savosti mouky. Konzistence nesmí být příliš řídká, počítáme s tím, že budeme přidávat ještě vyšlehané bílky.
Dortovou formu vytřeme olejem a vysypeme, případně vysteleme pečícím papírem což je jistota, že se nám korpus k formě nepřilepí.
Do dortové formy nalijeme připravené těsto, formu vložíme do rozehřáté trouby, pečeme na 180°C přibližně 40 minut, vyzkoušíme špejlí.
Korpus necháme vychladnout. Ideální je upéct korpus večer a nechat vychladnout přes noc.
Vychladlý korpus vyjmeme z formy. Připravíme si krém z kešu ořechů, Šmakouna, kakaového másla, rostlinného mléka, vanilky a javorového sirupu.
Kešu ořechy zalijeme rostlinným mlékem, nejlépe necháme chvíli namočené, následně rozmixujeme společně s přidaným nastrouhaným přírodním Šmakounem, vanilkou z vanilkového lusku, kakaovým máslem, které necháme rozehřát ve vodní lázni. Rostlinné mléko přiléváme postupně a ředíme s ním vzniklý krém na požadovanou konzistenci, počítáme s tím, že budeme ještě přidávat tekuté sladidlo, které ještě mírně krém naředí, hlídejte si konzistenci, která musí hezky držet na lžíci, přidané kakaové máslo krém ztuží.
Připravený krém rozetřeme rovnoměrně na korpus, připravíme si ovocný přeliv. Do vody a malinové šťávy namočíme natrhanou agarovou tyčinku, necháme ji namočenou. Mezitím si omyjeme jahody, které si pokrájíme a navrstvíme na krém.
Vrátíme se k přelivu. Šťávu s agarem a vodou vaříme tak dlouho dokud se tyčinka nerozpustí. Je zapotřebí míchat, nejlépe metličkou, mícháme přibližně 5 minut.
Když je tyčinka rozpuštěná, dosladíme dle chuti přeliv panelou, necháme chvíli stát stranou, aby nebyl vařicí. Následně přelijeme opatrně jahody připraveným přelivem.
Dáme do chladu ztuhnout, agar ztuhne i při pokojové teplotě, ale trvá to déle.
Poznámka
Počet porcí : forma o průměru 21 cm, o výce 6,5cm
Čas přípravy: 4-5 hodin, tuhnuí dortu prodlouží přípravu
PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina.
! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !
Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/
Více o agaru a mořských řasách zde: agar a mořské řasy
Agar – mořská řasa agar slouží jako přírodní zahušťovadlo. Tento želírovací pomocník obsahuje vysoké množství minerálních látek. Toto zahušťovadlo mohou využít i celiatici a lidé s přecitlivělostí na laktózu či BKM
Nutriční hodnota – agar (100g)
KJ– 1 264,2 Kcal– 301 Bílkoviny– 7,1 g Sacharidy– 74,2 g
Vláknina– 8 g Tuk – 0,15 g Voda – 9,3 g
Agar obsahuje minerály – 100 g
Železo 23 mg Zinek 6,4 mg
Vápník 638,7 mg Měď 0,77 mg
Hořčík 764 mg Sodík 119 mg
Fosfor 55 mg Mangan 4,95 mg
Draslík 1 118 mg Selen 8 ug
Agar obsahuje vitamíny – 100 g
Vitamin B2 0,35 mg Omega 3 kyseliny 95 mg
Vitamin B3 0,29 mg Omega 6 kyseliny 4,4 mg
Vitamin B6 0,37 mg Kyselina listová 597 ug
Vitamin E 6,2 mg Kyselina pantotenová 3,8 mg
Vitamin K 27 ug Cholin 66 mg