Ingredience
- 3 banány
- 2 lžíce panely (u malých dětí nemusíme přidávat žádné další sladidlo)
- 150ml mandlového mléka Provamel (toto mléko je velmi hutné a tak se držte raději poměru 100-150ml)
- 210g špaldové mouky T 630 nebo hladké klasické mouky
- 1 prášek do pečiva bez fosfátů – 12g
- čerstvé ovoce – jahody, borůvky dle potřeby
Navíc můžeme přidat mleté vanilkové lusky, 1 lžící oleje či Ghí )přepuštěné máslo), já tentokrát nepřidávala.
Příprava
Potřebovala jsem zpracovat banány, které rychle dozrávaly a nestíhali jsme je sníst, zároveň jsem měla čerstvé borůvky a jahůdky, a tak příležitost lákala. Navíc příprava zabere pár minutek tudíž nebylo co řešit a my si připravili skvělé odpolední mlsání. To mlaskání a maminko mňam, mňam je prostě k nezaplacení a strašně žene dál k vymýšlení a tvoření.
Banány oloupeme, rozmixujeme tyčovým mixérem společně se sladidlem, přidáme mléko, mouku a kypřící prášek, snadné rychlé, zamícháme bez šlehání, pokud chceme vůni a chuť zintenzivnit přidáme pomleté vanilkové lusky či vanilku.
Připravené těsto nalijeme do formiček na muffiny, já využila silikonové od Tescomy, do těsta přidáme pokrájené čerstvé jahody a borůvky, vložíme do rozehřáté trouby, pečeme na 180°C přibližně 45 minut, vyzkoušíme špejlí, těsto se na ni nesmí lepit. Po upečení necháme důkladně vychladnout, můžeme ozdobit pokrájeným čerstvým ovocem.
Přeji příjemné mlsání.
Poznámka
Počet porcí: 8
Čas přípravy: 50 minut i s pečením
PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina.
! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !
Recept se mi líbí! Máš nádherné fotky 🙂
Moc děkuji 🙂
Paní Jitko,chystám se na tyto krásné muffiny,ale z bezlepk.mouky. Mám doma kukuři.,jahelnou,rýžovou,pohankovou-doporučila byste nějak namíchat?spíše hladkou nebo polohrubou? Gramáž stejnou? Moc díky
Hezký den Kristýno, namíchala bych pohankovou hladkou a rýžovou polohrubou, vmíchat nakonec společně s kypřícím práškem. Množství dle konzistence, dost možná o 20-50g méněm pohanková mouka saje více tekutin.
Dnes jsem zkousela. Jsou opravdu moc dobre!
Ja mam jen obecne s banovymi vecmi problem, ze je mam vevnitr takove mokre a ne nadychane. Nevim, jestli je to moje chyba nebo to banan proste dela :). Nejsem moc zkusena pekarka :).
Hezký den, chce to vychytat přidané množství, napřiklad ve vánočce – velikonoční mazanec, co je na webu není banán vůbec znát a těsto je super vláčné, chce si to hrát a zkoušet.
Dobry den, nevim kde delam chybu. Muffinky mi krasne nakynuly a pak uplne spadly. Uvnitr jsou nedopecene a dokola uz chycene. Pekla jsem na horkovzduch na 180 a dala jsem zitnou mouku, z toho bylo cca 60 g celozrne. Mate radu?
Hezký den, bohužel jakmile měníte mouku je to vždy risk, musí se upravit poměr surovin, žitná mouka o proti špaldové je hrubší a savější, stejně tak celozrnná, zrovna tak hutnější. Zkuste recept nejdřív jak je. Omlouvám se, že jsem neodpověděla dříve, bohužel zdravotní důvody nedovolily. Pokud je problém s pšenicí i špaldou lze použít rýžovou mouku polohrubou.