Ingredience
vafle
- 35g konopného semínka
- 50g teff mouky tmavé
- 104g pohankové mouky hladké
- 1 lžička kypřícího prášku
- na špičku lžičky himalájské soli
- 100g domácího sádla ideálně se škvarky, případně namíchat Ghí a sádlo
- 1 a půl až 3/4 hrnku vody, aby bylo těsto trošku hustější jak na palačinky
Do vaflí lze přidávat rovněž špenát, v páře uvařenou brokolici, cuketu, pórek, kapustu, škvarky a chci zkusit i kysané zelí…
pomazánka
- 60g konopného semínka
- 2 lžíce Českého Ghíčka
- 1 lžíce domácího sádla
- 1 malá cuketa
- 1/4 pórku
- 1 menší brokolice
- sůl dle potřeby
- česnek dle potřeby
pomazánka lze ochutit rovněž bazalkou, pažitkou či jinými bylinkami… Můžeme rovněž pozměnit semínka například sezamové, případně našlehat s kešu ořechy, či přidat uvařené obiloviny, pohankovou lámanku, quinou…
Příprava
Prostě a jednoduše jsem potřebovala rychlou snídani, hlad je dobrý rádce, a tak se mi nějak v hlavě zrodil nápad na slané vafle, které by šly k pomazánce či jen tak na křupání k televizi, záleží na tom jak moc si je vypečete, křupání luxusní, rovněž k pomazánce jsou senzační, po upečení jsou krásně křupavé a o něco déle trošku změknou.
Snadná a rychlá příprava těsta na vafle, do vyšší nádoby nasypeme jednotlivé druhy mouky, přidáme konopné semínko, prášek do pečiva, sůl, ghí a sádlo a přibližně 3/4 hrnku vody, mám hrnek o objemu 250ml. Celou směs rozmixujeme tyčovým mixérem. Nahřejeme si vaflovač, potřeme tukem, já potřela Ghíčkem, mám vaflovač z Lidlu a peču na stupeň 4, přibližně 4 minuty, neotevírejte dříve jak po 3 minutách ať se vafle nepotrhají.
Během pečení jsem si dala vařit v páře zeleninu, cuketu, brokolici, pórek. Nechala po uvaření vychladnout, dala do vyšší nádoby, přisypala konopné semínko, přidala sádlo, Ghí, vše jsem rozmixovala tyčovým mixérem a dle chuti dochutila solí a česnekem. Dozajista půjde kombinovat s jinými bylinkami, případně i dalšími semínky jako je sezam, kešu ořechy… Jelikož jsem spěchala šoupla jsem hotovou pomazánku na chvíli do mrazáku. Dále skladujeme v lednici je velmi příjemná a jemná něco jako česneková pomazánka, moc dobrá a na oslavě moc chutnala a vafe, tak ty mizely rychlostí blesku do našeho mladého pána :D. což mi udělalo radost.
Poznámka
Počet porcí: vaflí 15
Čas přípravy: 1 hodina
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/
Konopné semínko
Blahodárné účinky konopí se využívají v kosmetických přípravcích a ve zdravotnictví. Spolu se zvýšeným zájmem o zdravé potraviny nyní přichází konopí také do našich kuchyní. Běžně ho používaly celé generace našich předků a dnes zažívá svůj návrat.
Řeč je o loupaném konopném semínku. Zde je několik dobrých důvodů, proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku:
1. Je nadupané živinami
Už jedna polévková lžíce této suroviny totiž obsahuje minimální denní dávku pro tělo potřebných živin. Jste-li nemocní, takto zaručeně tělu dodáte alespoň to, co určitě potřebuje. Ocení to například lidé trpící rakovinou, kteří ztrácejí chuť k jídlu a je pro ně těžké přijímat vyváženou stravu v dostatečném poměru.
2. Je dobré pro děti, maminky i sportovce
Konopné semínko je vhodné i pro děti, protože napomáhá správnému vývoji mozku. Přehlížet by jej neměli ani těhotné a kojící ženy, senioři nebo sportovci. Obsahuje totiž unikátní poměr 1 : 3 nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6, které jsou pro tělo důležité, ale přirozeně si je neumí vyrábět, musí je tedy získávat ze stravy. „Tím mohou konopná semínka nahradit neoblíbený rybí olej a ryby celkově, což ocení hlavně vegetariáni a vegani. Vzhledem k tomu, že je konopné semínko rostlinného původu, velmi dobře jej tělo vstřebává,“ vysvětluje Lenka Čejková, Všeobecná zdravotní sestra a odbornice z Carun Pharmacy.
3. Dá se snadno sehnat
Konopná semínka seženete v každé prodejně se zdravou výživou. Pozor si ale dejte na ta, která jsou dovážená z Číny. Nebývají dostatečně kvalitní a odráží se to v jejich výživových vlastnostech.
4. Je dobré do salátů, pomazánek i dezertů
Využití semínka je zejména ve studené kuchyni, jedině tak si totiž zachová správný obsah účinných látek. Můžete si ho dát jen tak samotné nebo ho přidat do ovocných a zeleninových salátů, nepečených dezertů, pomazánek, zálivek apod. Malým dětem můžete semínko přidat i do přesnídávky.
Zajímavým využitím semínek je domácí výroba konopného mléka nebo čokoládové pěny. Zkuste sami a uvidíte, že to není vůbec nic složitého. Stačí pár surovin, mixér a je to.
Konopné mléko
Co budete potřebovat:
- 100 g loupaných konopných semínek
- 1–2 čajové lžičky mleté skořice (lze vynechat)
- kapku přírodního vanilkového extraktu
- 500 ml vody
Všechny suroviny dejte do mixéru a dobře rozmixujte. Poté přeceďte přes jemné plátýnko a podávejte. Mléko vydrží v lednici dva až tři dny.
TIP: Máte-li rádi sladké, můžete přidat ještě pár sušených datlí bez pecek.
„Čokoládová“ pěna (vegan, raw)
Co budete potřebovat:
- 1 celé avokádo
- 8 sušených datlí bez pecek
- 1 polévkovou lžíci mouky ze svatojánského chleba (z karobu)
- 3 polévkové lžíce loupaných konopných semínek
- 1 polévkovou lžíci sirupu z agáve
Sušené datle namočte na 4 hodiny do vody. Avokádo rozkrojte, odstraňte pecku, dužinu vydlabejte lžící a dejte do mixéru. Přidejte agávový sirup, datle, mouku a konopná semínka a vše rozmixujte do hladké pěny.
Podávejte ozdobené ovocem a trochou konopných semínek.
Zdroj:
http://zeny.iprima.cz/domov-rodina/konopne-seminko-4-dobre-duvody-proc-ho-pravidelne-jist
Foto zdroj: zeny.iprima.cz
http://www.konopnyshop.cz/konopne-seminko-duvody-proc-ho-pravidelne-jist.html