Ingredience
- 50g rýže Calasparra
- řasa wakame velikost poštovní známky
- 1 a 1/2 lžičky světlého tahini
- 200ml mandlového mléka
- 3 lžíce karobu
- 1 lžička datlového sirupu
- Vivani hot chocolate vegan strouhaná čokoláda na ozdobení
- špetka soli
Příprava
Calasparra je název vesnice na jihu Španělska, stejně jako chráněné označení kulatozrnné rýže (Oryza sativa) v této oblasti vypěstované. Podle některých makrobiotických a výživových odborníků je tato rýže hodnocena jako jedna z nejlepších. Je pěstovaná v oblasti s malou hustotou osídlení a přírodou nezatíženou průmyslem. Jednou z několika příčin vynikající kvality rýže je voda z horských pramenů, kterými je rýže zavlažována. I po delším vaření zachovává tvar, strukturu a především se nelepí.
Kdo chce jít hlouběji, tak v rýži najde dostatek železa, vitamin E, vitaminy skupiny B. Je také velkým zdrojem polysacharidů a aminokyselin.
Řasu dáme vařit společně s rýží. Uvařenou rýži Calasparra rozmixujeme s mandlovým mlékem a tahini. Oddělíme si část světlé směsi a do druhé části přidáme karob a čajovou lžičku datlového sirupu, krém zhoustne, kdo chce, může ještě naředit a mandlovým mlékem, já jej přidala a znovu pomixovala. Do pohárků dáme světlý krém a druhou vrstvu tmavého a završíme opět slabší vrstvou světlého krému, který posypeme strouhanou čokoládou.
Calasparra – celozrnná bio rýže velmi vysoké kvality. Příprava v tlakovém hrnci v poměru vody 1:1,5 -2 díly vody. Vaříme se špetkou soli nebo řasou kombu či wakame. Doba vaření 45-50 minut. Při použití hrnce se silným dnem, poměr rýže a vody 1:2 – 1:2,5 dílu. Jedná se o kulatozrnnou rýži je sladká tudíž není třeba příliš přislazovat.
Poznámka
Počet porcí: 2
Čas přípravy: 60 minut
Více o mořských řasách a jejich použití: řasy
Rostlinné mléko si můžete připravit doma více zde rostlinné mléko
Pokud neseženete mnou zmíněnou Vivani kousky čokolády na posypání použijte jinou kvalitní čokoládu a nastrouhejte ji např. Lifefood 80%.
Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.
Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.
Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.
Co je Tahini a její použití
Sezamová pasta tahini (jinak také tahina či tehina) se ve velké míře používá po celé Indii, Africe i Asii. Již ve starém Řecku byla sezamová pasta používána především pro léčivé účinky a pro vysokou výživovou hodnotu. Tahini pasta však sloužila jako doplněk stravy a výživný pokrm i během druhé světové války. Historické prameny ukázaly, že turečtí piloti během první i druhé světové války využívali pastu jako zdroj energie a doplněk pro udržení psychické i fyzické kondice. Dnes se sezamová pasta používá v mnoha mezinárodních pokrmech a je doporučována opět pro blahodárné účinky na lidský organismus.
Vliv sezamové pasty na zdraví
Během poslední doby bylo provedeno několik výzkumů, které prokázaly přínos pro lidský organismus. Pasta obsahuje vitamín E, dále vitamíny B (B1, B2, B3, B5 a B15), také řadu minerálů (draslík, fosfor, hořčík ad.). Mnozí konzumují tahini pro velký obsah vápníku a také velké množství bílkovin. Díky těmto látkám prospívá konzumace pasty při snaze o očistu organismu. Proto se tahini zařazuje do řady detoxikačních kúr – čistí játra, snadno se tráví a podporuje hubnutí. Bylo zjištěno, že pravidelná konzumace pasty zlepšuje kvalitu kůže a také udržuje imunitní systém.
Použití tahini
Jak již bylo zmíněno, sezamová pasta tahini je v součanosti rozšířena po celém světě a je součástí řady pokrmů.
Hummus
Tahini je jednou ze základních surovin pro přípravu pokrmu, zvaného hummus. Hummus je studený pokrm, jde o kaši, vytvořenou z rozdrcené uvařené cizrny, smíchaní právě s tahini. Základními surovinami jsou cizrna, sezam, česnek a citron. Je k dostání v řadě restaurací u nás, pokrm má tisíciletou tradici.
Falafel
Falafel se konzumuje především v Libanonu a Izraeli, je však také k dostání i u nás. Především některé pouliční fast foody zahrnují tento pokrm do svého jídelního lístku. Falafel jsou kuličky z bobů či z cizrny, které se podávají s pečivem a právě s tahini. Sezamová pasta u tohoto pokrmu slouží jako dip, do kterého se smažené kuličky namáčí.
Do salátů
I když se tahini používá jako základní surovina pro tradiční pokrmy Blízkého východu, můžete tuto pastu použít prakticky do jakéhokoliv zeleninového salátu. Ten pak dostane netradiční chuť, navíc pokrm obohatíte nutričně. Při smíchání s kořením, česnekem a křenem pak můžete vytvořit lahodnou pomazánku.
Sezamela
Sladkou alternativou tahini je tzv. sezamela. Lze ji zakoupit na pultech obchodů, můžete si ji však vyrobit i sami. Sezamela je vlastně sladká verze tahini, kterou lze použít jako zdravou alternativou k čokoládové pomazánce či marmeládě. Doma si ji můžete vytvořit smícháním tahini se sladidlem, ideálně javorovým sirupem či jiným přírodním sladidlem.I když vám možná tahini připadá jako exotická surovina, i v našem prostředí najde bohaté využití. Pomocí sezamové pasty tak zlepšíte chuť řadě pokrmů a navíc zlepšíte jejich nutriční a energetickou hodnotu.
Více o tahini zde: http://www.sportuj.com/view.php?nazevclanku=co-je-tahini-a-jeji-pouziti&cisloclanku=2015040003