Ingredience
- České Ghíčko dle potřeby
- 8 vajec
- 1/4 pórku
- hrst čerstvé pažitky
- 1 šalotka
- himalájská sůl dle chuti
- chléb dle potřeby (při bezlepkové dietě samozřejmě bezlepkové pečivo)
Příprava
Ghí, nebo ghee, nebo ghíčko, to vše je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. Během posledních pár let se můžeme s ghí setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. Z ajurvédy vychází čínská medicína, ale i veškerá západní medicína. Ajurvéda je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína, a ta tvrdí, že ghí napomáhá trávení, upravuje hladinu lipidů, cholesterolu, vyživuje nervové buňky, podporuje učení, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost, napomáhá detoxikaci, omlazuje, má hojivé účinky. Je ideální ve spojení s léčivými bylinami, takto získá tělo z jejich účinků největší prospěch. Jeho trvanlivost je 6 měsíců od otevření a skladovat jej můžete do 20°C.
Rozehřejeme si České Ghíčko, orestujeme na něm šalotku, přidáme osolená a promíchaná vajíčka, promícháme a ke konci přidáme pokrájený pórek. Krátce prohřejeme. Nandáme na talíř, posypeme pažitkou.
Podáváme s chlebem. My si dali na víc kompot z červené řepy ve sladkém nálevu.
Poznámka
Počet procí: 2
Čas přípravy: 10 minut
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/