Pikantní fazolová pomazánka s rajčaty a provensálským šmakounem

Ingredience

  • České Ghíčko bio dle potřeby (přepuštěné máslo)
  • 312g fazolí Pinto Country life
  • 100g Provensálského Šmakouna (obsahuje vaječný bílek)
  • himalájská sůl dle chuti
  • 5-6 keříkových rajčat
  • 1/2 cukety – vydlabané, očištěné
  • 1 velká bílá či červená cibule
  • 5 stroužků česneku
  • špetka koření Bruschetta Grešík – složení: rajčatové vločky, paprika, česnek, bazalka, oregáno, mořská sůl

Příprava

Jedna z pomazánek, která se u nás bude dozajista opakovat, každý, kdo ji ochutnal, chtěl znát složení a postup přípravy. Pokud vás už nebaví stále se opakující chutě, či chcete na stůl něco nového, určitě tuto pomazánku vyzkoušejte, rozhodně nebudete litovat. Tato pomazánka lze připravit jak pro děti, tak dospělé, dětem stačí vynechat koření. Šmakoun je bohatým zdrojem bílkovin. Je vyroben z vaječného bílku a obohacen v této variantě sušenými rajčaty a provensálským kořením. Pokud nemůžete konzumovat vaječný bílek, lze jej vynechat, přidat sušená rajčata a provensálské koření, budete si muset pohrát s finální konzistencí a chutí. Synovi budou již tři roky, konzumuje Šmakouna s námi jen pro něho ubírám, či zcela vynechávám koření a méně solím.

My si tuto pomazánku připravíme opět na silvestrovské pohoštění, velmi lehká, lehce pikantní, chutná a výživná pomazánka, která nezabere příliš času.

Fazole Pinto se skvěle hodí k přípravě pomazánek či humusů, vynikají svoji lehce pikantní chutí.

Fazole propláchneme a necháme namočené přes noc. Ráno přecedíme a dáme vařit do nové vody, kterou nesolíme. Fazole vaříme přibližně 20 minut pokud chceme urychlit dobu přípravy můžeme vařit v tlakovém hrnci či přidat mořské řasy wakame či kombu, které nejen že urychlují proces přípravy, ale zároveň zlepší stravitelnost a rovněž obohatí připravovaný pokrm o cenné živiny. Mořské řasy jsou bohatou zásobárnou minerálních látek či vitamínů. Fazole osolíme až když jsou vařené, případně vůbec, při přípravě pomazánky si dosolíme dle vlastní chuti.

Když jsou fazole vaření, přecedíme je přes síto, necháme okapat.

Během vaření fazolí si můžeme připravit zeleninu, kterou budeme do fazolí přidávat. Na Ghí lehce do růžova orestujeme pokrájenou bílou nebo červenou cibuli, přidáme pokrájená, slupky zbavená rajčata (rajčata omyjeme, spaříme horkou vodou a slupku nožem sloupneme), pokrájenou cuketu, osolíme, přidáme nasekaný česnek, který zbavíme vnitřních klíčků, přidáme koření Bruschetta a najemno nastrouhaného Provensálského Šmakouna, krátce prohřejeme a tyčovým mixérem rozmixujeme. Doporučuji přendat do vyšší nádoby, já využila tyčový mixér a nádobu od tyčového mixéru Philco. Musím říct, že jsem s tímto tyčovým mixérem velmi spokojená, má pořádnou sílu a nezůstávají žádné kousky, mixuje zcela dohladka a to se mi líbí.

Do uvařených fazolí přidáme rozmixovanou směs zeleniny, koření a Šmakouna, opět tyčovým mixérem rozmixujeme v hladkou pomazánku, dle chuti dosolíme, případně přidáme ještě prolisovaný česnek a Ghí. Konzistence pomazánky je závislá na množství přidané zeleniny, pokud by byla pomazánka příliš hutná, přidáme ještě Ghí.

Pomazánku necháme pár hodin odležet, aby se chutě rozležely, namažeme na oblíbené pečivo, úžasně chutná s nakládanými okurkami.

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí: množství připravené pomazánky je závislé na množství a gramáži přidané zeleniny, já počítala s pomazánkou na dvě oslavy tudíž jsem ji připravila více. Počítejte přibližně 700-800g pomazánky.

Čas přípravy: 30 minut

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/