Ingredience
- České Ghíčko bio dle potřeby
- 1 vodnice
- 1/2 bílé cibule
- 2 malé petržele
- 1/4 pórku
- 40g celeru
- tymián dle chuti
- majoránka dle chuti
- mletý kmín dle chuti
- sůl dle chuti
- 1 litr vody
Příprava
Vodnice je osvěžující kořenovou zeleninou, jejíž aroma připomíná křen a kedlubnu. Chuťově je jemná a mírně štiplavá. Štiplavost je ale menší než u kedlubny, a například po nastrouhání do pomazánky se štiplavost zcela ztrácí. Zůstává jen příjemné křenovo-kedlubnové aroma.
Již v antice dokázali lidé poznat, že jde o zeleninu extrémně plnou vody. I její český název – brukev řepák vodnice tuto skutečnost zohledňuje. Vody je ve vodnici totiž okolo 90%, takže správně jásáte všichni, kdo potřebujete hlídat postavu, množství kalorií je ve vodnici opravdu minimální. O to více nás může udivovat skutečnost, že vodnice byla kdysi používána jako přílohová zelenina, v podstatě do doby, než zdomácněly brambory.
A její pozitivní účinek na zdraví? Konkrétně dokáže znepříjemnit život bakteriím v našem těle, brzdit aterosklerózu, zklidnit nervy, stimuluje srdeční činnost a v neposlední řadě dokáže nastartovat rychlejší tvorbu moči, a tím pomoci s cíleným odvodněním těla.
Já využívám Vodnici k přípravě polévek, ale na pomazánky se již dlouho chystám, bohužel není, tak často k sehnání jako jiné druhy zeleniny.
Na ghí orestujeme pokrájenou bílou cibuli, přidáme očištěnou pokrájenou vodnici, pórek, celer, petržel, krátce vše společně prohřejeme, zalijeme vodou, přidáme koření a sůl, vaříme do změknutí zeleniny. Nakonec vše již jen společně rozmixujeme tyčovým mixérem.
Jelikož jsem si oblíbila polníček a sezamové semínko, opět jsem jako ozdobu polévky použila na olivovém oleji krátce prohřátý polníček a přidala opražená semínka.
Přeji dobrou chuť.
Poznámka
Počet porcí:4
Čas přípravy: 30 minut
Více o vodnici zde: http://www.jakpestovat.cz/tipy-a-rady/proc-pestovat-vodnici.html