Quinoa tartaletky se šmakounem a jahůdkami

 

 Ingredinece

Korpus

  • 1 lžíce Českého Ghíčka Bio
  • 1 banán
  • 200g jablečného pyré
  • 1 lžíce vanilkové hrašky + voda na rozkvrdlání
  • 150g vařené červené quinoy
  • 80g rýžové polohrubé mouky
  • 50ml mandlového mléka Provamel
  • 1 lžička kypřícího prášku bio-nebio

 

Krém

  • 6-8 kusů jahod
  • 100g Šmakouna Goji a brusinky (v případě alergie na vejce, konkrétně bílek, šmakouna vynechte a vyšlehejte kokosovou smetanu Soyatoo a přidejte do ni jahody, případně kokosové mléko v plechu, které nechte 45 minut v mrazáku nebo 48 hodin v lednici, šlehejte krém bez tekutého podílu. Bohužel výživová hodnota nebude již tak vysoká. Další alternativou je tato náhražka za tvaroh, kterou si již jen dochutíte ovocem Jáhlový kešu-kokos tvaroh s rozinkami a mandlovým mlékem)

 

Na ozdobení

  • jahody dle potřeby

Příprava

K této dobrotě se těžko píší jakákoliv slova. Je to prostě bomba. Těsto nemá chybu a v kombinaci s krémem… Je to prostě pohádka. Budu se muset hodně držet abych tartaletky nesnědla. Já sladkému příliš neholduji, ale tohle je teda MŇAMKA. Navíc díky kombinaci se Šmakounem Goji a brusinky máme velmi výživnou mlsku po které rozhodně nepřibereme. Ať už ke kávičce nebo jen tak.

Uvařenou quinou rozmixujeme dohladka, přidáme jablečné pyré, rozmixovaný banán a ve vodě rozkvrdlanou vanilkovou hrašku. Za stálého mixování přidáme Ghí, rýžovou mouku, mandlové mléko a kypřící prášek.

Vzniklé těsto nandáme do formiček na tartaletky, rozhrneme do stran, vložíme do trouby a pečeme na 150°C přibližně 45 minut, těsto se nesmí lepit, vyzkoušíme špejlí. Po upečení necháme korpus vychladnout.

Mezitím si připravíme krém. Vyšleháme si společně jahody s ochuceným šmakounem. Vychladlý korpus ozdobíme krémem a navrch přidáme jahody.

Tartaletky se hůře vyklápěly, musela jsem si pomoci dřevěnou lžičkou, pokud nemáte formičky na tartaletky klidně použijte muffiny či jiné formičky.

Doporučuji tartaletky vytřít tukem a vysypat rýžovou polohrubou moukou.

Poznámka

mandlové mléko můžete zakoupit nebo si jej připravit doma recept zde: mandlové mléko

Krém nesmí téct, přidávejte jahody postupně. Pokud by byl krém řídký, přidejte šmakouna nebo chia semínka. Tento krém lze použít dále do palačinek, na lívance, klidně i jako náplň do dortu. Pokud máte možnost, dejte těsto do silikonových formiček, lépe se vyklápí. Pokud ne formičky vytřete tukem.

Počet porcí: 7

Čas přípravy: 60 minut

 

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

 

Hraška je unikátní český výrobek, ve kterém se snoubí lahodná chuť a skvělé výživové vlastnosti.Tohoto výsledku je dosaženo bez přídatných látek. Hraška neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva.

Hraška má snížený obsah sodíku, který je nahrazen draslíkem (40% draslíku a 60% sodíku). Má nízký glykemický index a dobrou antioxidační aktivitu. Pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, zinku a hořčíku je vhodná jako prevence proti civilizačním chorobám, včetně zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.

Hrašku Vanilka použijeme do koláčů a moučníků z kynutého těsta, těsta kypřeného práškem do pečiva. Vynikající jsou palačinky, kde vajíčka nahradíme Hraškou Vanilka. Při zapékání sladkých nákypů a žemlovky si z Hrašky Vanilka uvaříme bešamelovou omáčku, která nákyp spojí, aniž bychom použili vajíčka.

Složení: Hrách žlutý, směs obilovin (kukuřice, rýže, jáhly), vanilka, směs koření.

Jídla z Hrašky jsou výjimečná i svoji vyšší stravitelností. Hraška se připravuje z jemně mletého hrachu, který je zbaven slupek a tato skutečnost výrazně usnadňuje trávení pokrmů připravených z Hrašky.
Tyto vlastnosti Hrašky ocenilo Ministerstvo zemědělství – udělením ceny zlatý klas (2008) a jihomoravský kraj ocenil Hrašku v soutěži ZLATÉ PLODY jižní Moravy (2008) a v soutěži Regionální potravina (2013).

Hraška se skladuje v suchém prostředí – obdobně jako jiné mouky. Více se dočtete zde: http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska