Ingredience
Omáčka
- 500g hovězího masa
- 5l vody
- 690g passata bio (rajčatové šťávy) 1 balení
- himalájská sůl dle chuti
- nové koření dle chuti
- bobkový list dle chuti
- 4 mrkve
- 1 petržel
- 50g celeru
- České Ghíčko dle potřeby
- 1 velká cibule
- 8 lžic tapioka škrobové mouky Adveni
- voda dle potřeby
- třtinový cukr dle chuti
Knedlíky (cca 5 kusů) (nevhodné pro bezlepkovou a bezvaječnou dietu)
- 400g špaldové polohrubé mouky
- 100g hladké celozrnné špaldové mouky
- 250ml rostlinného mléka
- 2 vejce
- 1/2 kostky droždí
- sůl dle chuti
- 3 hrsti ovesných vloček s klíčky
Příprava
Občas si rádi pochutnáme na rajské omáčce a manžel ji prostě musí mít s knedlíkem. No a já jelikož výzvy miluji, jsem už párkrát otestovala knedlíky ze špaldové mouky a ovesných vloček s klíčky. Při návštěvě zdravé výživy mi navíc přistála v nákupním košíku tapioková škorobová mouka, která se hodí právě na zahušťování omáček. Takže se šlo testovat. Výsledek? No tak ten stál za to, manžel si na knedlíkách moc pochutnal a tapioka mouka nezklamala, vůbec v omáčce není znát.
Takže se s vámi mohu nyní podělit o zdravější alternativu rajské omáčky se zdravějšími knedlíčky.
Nejprve si uděláme vývar. Omyjeme maso, dáme do tlakového hrnce, zalijeme vodou, přidáme na velké kusy pokrájenou zeleninu – mrkev, celer, petržel, nové koření, bobkový list, sůl. Já vařila 1,5 hodiny. Přecedíme.
Na Českém Ghí si orestujeme cibulku, přidáme šťávu z rajčat, zalijeme vývarem, povaříme, přidáme mrkev z hrnce, rozmixujeme. Nebude třeba pak omáčku tolik doslazovat. Omáčku přecedíme, propasírujeme, dochutíme třtinovým cukrem, případně dosolíme. Ve studené vodě si rozkvrdláme tapioka škrobovou mouku. Já dala 8 lžic a povaříme 10 minut. Je třeba míchat, aby se mouka nepřichytila na dno.
Podáváme s knedlíkem, synovi jsem udělala jako přílohu jáhličky.
Knedlíky:
Ovesné klíčky si namočíme do pohankového zajíce na 30 minut. Rozpustíme si ve vlažném pohankovém zajíci droždí.
Odvážíme a prosejeme mouku, přidáme vajíčka, promícháme a přidáme namočené vločky, osolíme, prohněteme. V případě potřeby přidáme polohrubou špaldovou mouku tak, aby se těsto nelepilo. Necháme kynout asi tak 30 minut.
Nakynuté těsto si dáme na podložku a prohněteme. Vyválíme si knedlíky, které necháme ještě chvíli kynout. Knedlíky dáme do vařící se osolené vody, zamícháme a vaříme 20 minut.
Poznámka
Některé děti netolerují bílkovinu obsaženou v hovězím mase je třeba zvážit. Příloha v podobě knedlíků neni vhodná pro bezlepkovou dietu. Je třeba zvolit jinou přílohu, případně knedlíky připravit z bezlepkové mouky.
Počet porcí: 10
Čas přípravy: 90 minut
Pokud chcete omáčku hustější přidejte víc škrobu tapioky.
Tapioková mouka – škrob z kořene manioku (tapioky)
Škrob je vhodný pouze pro tepelné zpracování:
- příprava slaných i sladkých těst
- na zahušťování polévek a omáček
- do placek, knedlíků a noků
- obalování masa a ryb
- příprava drobenky na koláče
Tapiokový škrob můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými bezlepkovými moukami.
Pokud ho chcete použít na zahuštění, rozmíchejte ho nejdříve v trošce studené vody.
Tapiokový škrob má vynikající pekařské vlastnosti a neutrální chuť. Plnohodnotně nahradí běžnou pšeničnou mouku. Pečivo z něj je velmi jemné, vláčné, méně se drolí a vydrží déle než běžné pečivo.
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/