Špaldové linecké cukroví s jahodovou a šípkovou marmeládou

Ingredience

  • 210g špaldové mouky T 630
  • 60g třtinového cukru
  • 1 vanilkový lusk – vanilka z něj
  • 2 žloutky
  • citronová kůra z jednoho citronu
  • 140g tuku
  • 1/2 kypřícího prášku
  • moučkový cukr na posypání dle potřeby

Příprava

Věřím, že každý z vás má již napečeno a každý máme ten svůj recept na to své linecké cukroví. Tak konečně i to naše linecké, které letos připravuji s Koko Ghí a jsem z něj nadšená. Těsto nemusíme nechávat odležet, rovnou s ním pracujeme. Jedinou nevýhodou či výhodou koko ghí je, že není dobré jej nechat dlouho v lednici, pokud chcete nechat těsto chvíli odležet, nedávejte jej do lednice na příliš dlouho. Kokosový tuk je pak při válení těsta darebný a těsto se smršťuje, ne že by to nešlo, ale zbytečně si přiděláme práci. Takže u těst, které vyžaduje válení a vykrajování ihned s těstem pracujeme nebo dáme někam do chladu na pár hodin odležet. Další věcí na kterou je třeba upozornit je že Koko ghí obsahuje kokosový olej tudíž je třeba nenechat cukroví příliš dlouho v troubě ač se zdá, že ještě není pečené, kokosový olej způsobuje tvrdnutí s následným chladnutím, ale ta chuť stojí za to. Těsto lze válet velmi tenké, a tak nebudu uvádět délku pečení protože je závislá na tloušťce těsta, prostě jakmile těsto zesvětlá, ven s ním, ideálně si jej nadzdvihneme a pokud je do růžova vyndaváme. Pokud se stane, že jej ponecháte v troubě o něco déle, nevadí, nemusíte se bát, po upečení uzavřete do dózy, změkne, to zase zajišťuje přidané Ghí, následným slepením cukroví ještě více změkne. S výsledným cukrovím jsem moc spokojená a jen se obávám, abych nemusela péct třetí várku.

 

Nasypeme si mouku na pracovní podložku, uděláme důlek, přidáme pomletý třtinový cukr, kypřící prášek, vanilku, vejce, nastrouhanou citronovou kůru, pokud neseženeme chemicky neošetřený citron, omyjeme jej, spaříme horkou vodou, strouháme pouze žlutou kůru nikoliv světlou část, těsto by bylo hořké, postupně přidáváme dle savosti mouky koko Ghí (či jiný tuk), důkladně všechny suroviny propracujeme.

Těsto vyválíme a vykrajujeme libovolné tvary, pečeme na 150-180°C dle výšky těsta, já dělala přibližně 4mm vysoké a pekla jsem necelých 10 minut.

Po upečení a vychladnutí dáme do dózy, můžeme nechat uzavřené do doby než budeme upečené cukroví slepovat. Na slepení jsem použila v jedné dávce šípkovou marmeládu a v druhé jahodou, můžeme obalit v cukru či lehce pocukrovat či ponechat jen tak.

 

 

Poznámka

Připravovala jsem linecké ze dvou dávek.

Koko Ghí je kombinace ghíčka s bio kokosovým olejem.  Má velmi jemnou chuť s nádechem po kokosu, prostě pecka. V lednici úžasně zatuhne jako kokosový olej, tudíž Koko Ghí najde uplatnění i v nepečených laskominách či raw dezertech.

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

 

p1180844