Třešňový citronový tvarohový koláč

Ingredience

korpus

  • 150g ovesných vloček jemně mletých lze zakoupit rovněž bez lepku
  • 3 lžíce Českého Ghíčka Bio  – přepuštěné málso, případně jiný tuk
  • 100g datlové pasty

krém

  • 100g přírodního Šmakouna
  • 50ml kokosového mléka či jiného rostlinného mléka
  • 40g kešu ořechů
  • šťáva z 1/2 citronu
  • 1 lžíce kokosového oleje zbaveného vůně, případně kakaové máslo zbavené vůně
  • vanilka z 1 lusku
  • sladidlo dle chuti xylitol (březová šťáva), lze použít i tekuté sladidlo, ale musíme pak upravit poměr mokrých surovin a snížit je pokud se použije jiná sypká sladidla zůstává poměr surovin zachován
  • 1 hrst vypeckovaných třešní

alternativa citronového krému pokud nemůžeme vaječný bílek a kešu ořechy: http://navlnechuti.cz/svezi-citronovy-dort-se-skorici-a-jablky-ala-zakysana-smetana-vegan/

Pokud nemůžete ani jednu z alternativ krémů lze ještě připravit tapioka pudink či klasický pudink z rostlinného mléka, případně jen povařené ovoce zpevněné agarem, vepřovou želatinou či citrusovým pektinem Grešík.

Příprava

Měla jsem chuť na nějakou svěží mňamku a jelikož třešní je plný strom přišla řada opět na ně. Alternativu pro bezmléčný tvaroh mám už vymazlenou, tato alternativa je vážně chuťově velmi povedená a pokud se chcete co nejvíce chuti klasickému tvarohu přiblížit použijte jako sladidlo buď klasický moučkový cukr (vyzkoušela jsem už všechny možné sirupy a prostě to není ono) a nebo xylitol, který je vhodný rovněž pro protikvasinkovou dietu, bohužel pro děti tomu tak již není, větší množství může způsobit zažívací obtíže takže u dětí velmi opatrně.

Příprava koláče je velmi rychlá, nameleme si ovesné vločky na prach, pokud nemáte možnost, lze zakoupit rovněž ovesnou mouku, namleté ovesné vločky dáme do mísy, přidáme Ghí a datlovou pastu, vše důkladně propracujeme a spojíme. Vzniklé těsto vtlačíme do dortové formy a s pomocí rukou si vytvarujeme okraj, aby šel korpus plnit. Hotový korpus párkrát propíchneme vidličkou, aby se nám při pečení nezdvihal. Pečeme na 180°C přibližně 10 minut. Hotový korpus necháme vychladnout. Mezitím si připravíme náplň. Váleček přírodního Šmakouna rozřízneme, vyjmeme z obalu, najemno nastrouháme, dáme do vyšší nádoby, rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme kešu ořechy a přilijeme šťávu z poloviny citronu, lžíci kokosového oleje, vanilku, začneme opět šlehat tyčovým mixérem a dle konzistence přiléváme rostlinné mléko, následně již jen dosladíme dle chuti. Pokud budeme doslazovat tekutým sladidlem, přidáme jej před rostlinným mlékem a následně jen doředíme na požadovanou konzistenci.

Krém dáme vychladit do lednice. Po vychladnutí korpusu naplníme částí připraveného krému, přidáme do krému část vypeckovaných třešní, opět přidáme vrstvu krému a nakonec ozdobíme koláč třešněmi a mátou.

 

Pokud máte hodně mlsný jazýček můžete si dno koláče před přidáním náplně polít hořkou čokoládou, nechat zaschnout a následně až pak plnit.

Koláč dáme vychladit a pak již jen vychutnáme k odpolední kávě či čaji.

 

Přeji dobrou chuť.

 

 

Poznámka

Pokud budeme moučník déle skladovat je dobré udělat ochranu korpusu před rozmáčením. Stačí dno a okraje před plněním potřít hořkou čokoládou.

Počet porcí: průměr dortové formy 16cm

Čas přípravy: 1 hodina

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. České Ghíčko

 

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/