Ingredience
základ
- 50g datlí, namočíme den předem
- 200g pohankové mouky ne celozrnné
- 1 lžička vanilky s tou nešetříme, používám od Sonnentor bio mletý prášek, dávám 1/2 lžičky
- 3 lžíce medu
- 60g Bio Českého Ghíčka, jedná se o přepuštěné máslo
- 30g kokosového cukru
Tento základ těsta jsem si rozdělila na dvě poloviny, vyšlo mi to 2x 200g.
Dále přidáme do jedné části lineckého
- kůru z jednoho citronu
- 1 lžičku šťávy z citronu
- 30g vanilkové vegan čokolády (půjde i bez případně jen kakaové máslo,ale myslím, že půjde zcela vynechat, ale zatím nemám vyzkoušené)
- 1 hrst pohankové mouky navíc
- marmeládu na slepení, použila jsem domácí rybízovou
- moučkový cukr na pocukrování
Do druhé poloviny těsta na vanilkové rohlíčky
- 54g mletých lískových oříšků (lze samozřejmě i mandle, vlašské ořechy, při alergii na ořechy šáchor nebo vynechat, pohanka má lehce oříškovou chuť a v kombinaci s kokosovým cukrem bude i tak skvělé)
- 40g bio Českého Ghíčka
- moučkový cukr na pocukrování nebo namletý kokosový cukr na obalení
* když jsem dělala těsto opakovaně, tak se u základu poměr surovin při zdvojení dávky neměnil. U verze vanilkových rohlíčků se poměr surovin rovněž po zdvojnásobení nezměnil, u linecké verze jsem musela přidat o něco více hrstí pohankové mouky než zmíněnou jednu, množství přidané mouky se bude lišit množstvím přidaného medu, vegan čokolády, citronu, kde jsem dala více. Nicméně se držím toho, že těsto se nesmí lepit na prsty, ale lepivé jej nechávám, pohanková mouka nasaje odpočinutím hodně a přidat mouku můžeme vždy. Rovněž se krásně s těstem pracuje když je nachlazené. Když začne povolovat je třeba pomoučnění, ale ne příliš jinak se těsto přesuší a bude se rozpadat takže je lepší si vyndavat těsto postupně z lednice a máme jistotu, že bude vše v pořádku. S těstem se pracuje jinak úplně senzačně ani mi nepřijde, že je bez lepku, překrásně se válí.
Příprava
Jak už jsem psala v předchozím článku o bezlepkovém těstě, pokořit cukroví z jednodruhové mouky se mi nedařilo, těsto se rozpadalo a bylo suché, ono bez lepku, vajec, mléka, to jde vážně těžko. obzvláště když chcete, aby to bylo jedlé. Vanilkové rohlíčky bez lepku na webu již mám a miluji je a ani po tomto receptu je nepřestanu péct. Tyto jsou o stupeň výše, hlavně v měkkosti a celkové chutnosti. Práce s těstem je radost, nic se nesype, nerozpadá a po upečení jsou skvělé.
Linecké byl takový hokus pokus, s těstem se opět pracuje velmi dobře, jen nakonec když už bylo méně vychlazené, musela jsem trošku podsypat pohankovou moukou, aby se i nadále hezky vykrajovalo, jinak paráda, po upečení jsem se zděsila, že jsou tvrdší, ale po namazání marmeládou a pocukrování, začalo těsto krásně měknout a druhý den bylo jedna báseň. Na tomto těstě je skvělé, že je univerzální, do základu si můžeme přidat jiný druh ořechů a chuť je rázem jiná, toto těsto jde využít i na pracny či košíčky.
Příprava je opět velmi snadná, den předem namočíme datle, klidně je můžete máčet i více dní v lednici. Před přípravou těsta je přecedíme, nic nemačkáme jen odlijeme vodu, v které jsme máčeli. Datle vložíme do vyšší nádoby, přidáme povolený tuk, kokosový cukr. Vše společně našleháme, přendáme s pomocí stěrky do mísy, přidáme ostatní suroviny, med, vanilku a pohankovou mouku, těsto důkladně propracujeme. U těsta je žádoucí když bude vláčnější, nesmí se úplně lepit na prsty, máme na paměti, že pohanková mouka saje, tak nepřidáváme mouky příliš, těsto by se pak drolilo a rozpadalo, mouku můžeme přidat vždy.
Vzniklé těsto si rozdělíme na dvě poloviny, pokud tedy chceme dělat dva druhy cukroví jako jsem dělala já.
Já si do jedné poloviny těsta na linecké přidala kůru z citronu, lžičku šťávy a vegan bílou čokoládu IChoc, kterou jsem rozpustila ve vodní lázni. Vše jsem opět propracovala, přidala hrst pohankové mouky navíc, dala do sáčku a nechala odležet do druhého dne v lednici. Je důležité nechat těsto odpočinou, pokud budete zadělávat ráno, večer s ním můžete pracovat.
Do druhé poloviny na vanilkové rohlíčky jsem přidala mleté lískové oříšky, navíc tuk, těsto propracovala, opět dala do sáčku a nechala odpočinout v lednici.
No a jdeme na to, začala jsem vanilkovými rohlíčky, těsto jsem vyndala z lednice, nechala chvíli stát než jsem si připravila plech a pečící papír, vytvarovala jsem z těsta rohlíčky a kladla na plech s pečícím papírem. Připravený plech s rohlíčky jsem vložila do rozehřáté trouby na 180°C, pekla jsem přibližně 10 minut, jeden stačí zvednout a jak jde dorůžova ven s nimi.
Během pečení jsem se pustila do lineckého, přiznám se, měla jsem strach, jak se bude těsto chovat, ale naprosto zbytečně. Pracuje se s ním skvěle, dokonce jsem válela jen na nepřilnavé podložce bez použití pečícího papíru, těsto je krásně pružné. Válela jsem vyšší těsto ne tenoučké, vykrojené tvary opět klademe na plech s pečícím papírem. Vložíme do rozehřáté trouby a pečeme na 180°C, přibližně 10 minut, opět hlídáme a neodcházíme, během pečení těsto kontrolujeme, jak jde lehce dorůžova vespod hned ven.
Vychladlé vanilkové rohlíčky obalíme v námi zvoleném sladidlu, já miluji mletý kokosový cukr, tentokrát jsem udělala klasiku.
Po vychladnutí lineckého se pustíme do slepování, můžeme rovněž pocukrovat. Linecké bylo po upečení trošku tvrdší, ale po pár hodinách krásně změklo a druhý den už bylo krásně měkké. Vážně se neděste, že je tvrdé do druhého dne je senzační.
Cukroví uchováváme v chladu v papírové krabičce.
Je mi jasné, že přijdou dotazy jak co nahradit, já jsem vážně ráda, že to funguje takto, že to chutná jak má, krásně drží, nic se nesype a fakt nevím co to udělá pokud vynecháte základ. Měkkost těsta nám dělají datle, ghí, med. Takže zde bych si troufla maximálně vynechat bílou čokoládu, ostatní budete muset vyzkoušet sami, teoreticky by místo medu mohl fungovat datlový sirup. A místo čokolády by mělo fungovat kakaové máslo, které také zajistí měkkost cukroví.
Přeji vám krásné Vánoce a příjemné mlsání. Já jdu zadělat na další protože mi ho snědli, manžel si myslel, že je to klasické cukroví 😀
Poznámka
Počet porcí: 20 malých koleček lineckého a 1 plech vanilkových rohlíčků
Čas přípravy: 2 hodiny
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. České Ghíčko
Rohlíčky jsou luxusní! S těstem se hezky pracuje a jsou opravdu dobré. Chutnaly i mě a to mám z pohankové mouky opravdu respekt. Upeču ještě jednu dávku 🙂
Moc děkuji za zprávičku a mám obrovskou radost 🙂 že tak chutnají 🙂
Dobrý den když udělám základ bez medu bude to problém skrz konzistenci těsta? Dekuji
Hezký den bohužel nemám vyzkoušené, ale myslím, že by neměl být problém 🙂
Tak jsem prave dopekla rohlicky a jsou skvělé! Místo ořechů jsem dala oprazene namlete bezlepkove vločky a je to moc dobré, s těstem se krásně pracuje. Jen jsem dala o 10g méně mouky.
Hezký den, to jsem moc ráda, hezky jste si poradila 🙂 ano poměr mouky si každý musí upravit dle savosti mouky a finální úpravy. Krásný a pohodový druhý Advent Jitka.