Ingredience
Dětská verze
- 350ml mandlového mléka
- 1/2 agarové tyčinky
- na špičku lžičky vanilky
- 2 lžičky karobu
- 2 lžičky chia semínek
- 1 lžíce rýžového sladu (rýžový slad obsahuje lepek. Pro bezlepkovou dietu použijte např. rýžový sirup, datlový atd…)
- 350ml mandlového mléka
- 1/2 agarové tyčinky
- na špičku lžičky vanilky
- 2 lžičky karobu
- 2 lžičky chia semínek
- 2 polévkové lžíce mandlí
- 1 lžíce bourbonu
- 2 lžíce rýžového sladu (rýžový slad obsahuje lepek. Pro bezlepkovou dietu použijte např. rýžový sirup, datlový atd…)
Příprava
Každý z nás si rád občas zahřeší tak proč nezahřešit a při tom si zdravě pochutnat.
Tento recept jsem vymyslela pro svého syna, který má alergii na bílkovinu kravského mléka a chtěla jsem mu dopřát dezert podobný „pudinku“, ale výživově hodnotný.
No a vznikl právě tento dezert, a aby to nebylo mamince s tatínkem líto, tak jsem ho trošku vylepšila.
Mandlové mléko dáme do hrnce a přidáme 1/2 agarové tyčinky, necháme 15minut namočené. Přivedeme k varu a vaříme do rozpuštění agaru, během vaření přidáme vanilku, karob, rýžový slad. Společně povaříme a po schladnutí přidáme 2 lžičky chia semínek. Pro dospělé si přidáme nasekané mandle a bourbon. Tyto suroviny jsem přidala ke konci vaření. Uložíme do lednice a necháme ztuhnout.
S agarem přílíš neotálejte, chladnutím tuhne. Při vaření mandlové mléko ztrácí cenné enzymy je proto lepší agar rozpustit a povařit pouze ve vodě a pak přilít mandlové mléko, oba postupy jsou možné.
Poznámka
Počet porcí: 2
Čas přípravy: 45 minut
Rostlinné mléko si můžete připravit doma více zde: rostlinná mléka
Karob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.
Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.
Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.
Agar – mořská řasa agar slouží jako přírodní zahušťovadlo. Tento želírovací pomocník obsahuje vysoké množství minerálních látek. Toto zahušťovadlo mohou využít i celiatici a lidé s přecitlivělostí na laktózu či BKM. Více zde: agar
O účincích a prospěšnosti chia semínek se dočtete zde: chia