Ingredience
- České Ghíčko bio dle potřeby
- 1 velká cibule
- 1 střední cuketa, klidně i velká
- česnek dle chuti – 2-3 stroužky
- čerstvá bazalka dle chuti
- 2-3 hrsti zelených fazolek
- sůl dle chuti
- voda dle potřeby
- pokud bude zapotřebí lehce přisladit, případně lze nahradit kedlubnou pokud nechceme přislazovat
- mandlové mléko pro zjemnění dle chuti či lze dát jakékoliv rostlinné mléko, případně jogurt pokud je tolerován
omáčka je bez lepku, pokud se zvolí bezlepkové špagety je vhodná i pro bezlepkovou dietu.
Příprava
Cuket máme každý rok dostatek, dědeček s babičkou je pěstují na zahradě a letos nás zásobují nadstandardně. Milujeme omáčky a toto je jedna z našich nejoblíbenějších, úžasné na této omáčce je, že do ni schováme i zelené fazolky, které jsou pro našeho pitválka pěkně zamaskované a rozmixované a on nic nepozná. Samozřejmě pro dospělé či starší děti, kteří vše nepitvají můžeme ponechat a odebrat část fazolek a nemixovat celou omáčku dohladka, to už je na vás a nyní k velmi snadné a rychlé přípravě.
Oloupeme si cibuli, u které si možná trošku popláčeme, obzvláště pokud je pěkně čerstvá ze záhonu, nasekáme ji a orestujeme na ghí, k cibuli přidáme očištěnou, vydlabanou, pokrájenou cuketu, 2-3 hrsti zelených fazolek, prolisovaný česnek, zamícháme, prohřejeme a podlijeme vodou, tolik, aby zelenina byla ponořená, přilijeme 100-150ml mandlového mléka, lehce osolíme, povaříme do změknutí 10 minut, přidáme bazalku, rozmixujeme dohladka a dle požadované konzistence můžeme přidat rostlinné mléko či smetanu, dochutíme solí, cukrem, případně pepřem. Pokud máme rádi sladkokyselou chuť, můžeme přidat pár kapek citronu.
Podáváme s oblíbenou přílohou. U nás jsou to jak říká náš malý hadi 😀 špagety a nebo jáhly.
Poznámka
Počet porcí: 4
Čas přípravy: 20 minut
České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.
http://ceskeghicko.cz/kontakt/