Mrkvové sušenky s vlašskými ořechy

Ingredience

 

  • 300g špaldové mouky T630
  • 1 lžička citronu
  • 100g mrkve ( případně dýně)
  • 80g vlašských ořechů (místo ořechů lze využít šáchor více o něm zde: http://navlnechuti.cz/sachor-alternativa-pro-alergiky-na-orechy/)
  • 3 lžíce Českého Ghíčka či jiný tuk
  • 50g Alsanu bio či jiný tuk
  • 60g panely případně jiné sladidlo, dětem můžeme sladit sirupem či sladidlo zcela vynechat
  • 2 lžičky vinného kamene či kypřící prášek do pečiva
  • špaldová mouka T 630 na podsypání dle potřeby
  • České Ghíčko bio na potření sušenek dle potřeby či jiný tuk

 

Příprava

Při přípravě koláče jsem dělala ze zbytku těsta rovněž sušenky, byl to takový hokus pokus, který se vyplatil a já je musela pro velký úspěch druhý den opakovat. Velmi mile mě chuť sušenek překvapila a hlavně ta rychlost, se kterou mizely. No máme opět sušenkové favority na Velikonoční pečení. Na Velikonoce chci zkusit s medem zda budou hezky měkoučké jako perníčky. Vždy když si vybavím mrkvové sušenky, tak si vzpomenu na Barboru Charvátovou z blogu Máma v kuchyni, u které jsem viděla použití mrkve v sušenkách úplně prvně, a za to Barče moc děkuji, její blog byl pro mě na počátku mých pokusů velmi inspirativní.

Jediné co mě při přípravě těchto sušenek štve jsou kousky mrkve, či dýně, které vykukují ven, takže to řeším jednoduše, vezmu plochý nůž a přimáčknu vyčnívající části mrkve k těstu zpět, případně objedu špejlí a je po problému.

A nyní k přípravě, do mísy či na pracovní podložku dáme mouku, najemno nastrouhanou mrkev, citronovou šťávu, namleté vlašské ořechy, tuky, sladidlo a kypřidlo, veškeré ingredience důkladně propracujeme. V případě, že se těsto bude lepit, podsypeme moukou dle potřeby. Pokud se zamění sypké suroviny za tekuté, bude dozajista potřeba upravit poměr mouky, rovněž pokud budete měnit druh mouky, savost mouky se velmi liší, stejně tak jako šťavnatost mrkve.

Vypracované těsto vložíme do lednice, ideálně přes noc odpočinout. Následující den vyjmeme z lednice a necháme povolit, těsto rozválíme a vykrajujeme libovolné tvary.

Zachlazení těsta rovněž napomůže lepšímu vykrajování. Zde bych volila spíše klasická kovová vykrajovátka nebo vykrajovátka s raznicí, kdy se těsto vykrojí a následně vtlačí obrázek. U 3D vykrajovátek se trošku potrápíte.

Vykrojené těsto klademe na plech s pečícím papírem, potřeme Českým Ghíčkem, vložíme do předehřáté trouby na 180°C, pečeme přibližně 10 minut do zrůžovění, pokud chceme křupavé můžeme i déle, záleží na síle sušenek.

 

Poznámka

České Ghíčko přidávám záměrně kvůli máslové chuti, pokud České Ghíčko netolerujete lze nahradit jiným tukem např. Alsanem bio…Ale ta chuť pje prostě jinde.

Mouku lze zaměnit za pšeničnou celozrnnou, žitnou.

Počet porcí: 3 plechy sušenek, záleží na zvoleném tvaru a síle těsta

Čas přípravy: 1 hodina

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/