Nepečený kešu jahodový dort se šmakounem brusinky a goji

 

 Ingredience

korpus

  • 200g nesolených kešu ořechů
  • 120g ovesných vloček (lze zakoupit i vločky bez lepku, případně zvolit quinoa či pohankové vločky)
  • 10g tmavého karobu (nebo kakaového prášku, karob je příbuzný soje, opatrně při alergii na soju)
  • 40g raw bio kokosového oleje (rozpuštěný ve vodní lázni)
  • 100g strouhaného kokosu
  • 35g kakaového másla
  • 1-2 lžíce datlového sirupu
  • voda dle potřeby

Náplň

  • 2 banány

Krém

  • 228g nesolených kešu ořechů
  • 30g raw bio kokosového oleje (rozpuštěný ve vodní lázni)
  • 50g kakaového másla
  • 180g jahod
  • 100g Šmakouna brusinky a goji (pokud trpíte alergií na vejce nebo z jakéhokoliv důvodu nekonzumujete vejce, vynechte šmakouna a goji a přidejte místo něj například brusinky, předem namočené goji, já osobně dělala jen s brusinkami a výborný, krém případně přislaďte)
  • javorový sirup dle chuti

Zdobení

  • jahody dle potřeby
  • strouhaná čokoláda Vivani hot chocolate vegan dle potřeby (případně jinou kvalitní čokoládu)

p1130128

Příprava

Dorty jsou pro mě vždy velkou výzvou a velmi často z nich mám strach, dlouho vybírám a hledám několik dní předem, jaké suroviny použiji. U tohoto dortu jsem však strach neměla, byla jsem si surovinami jistá. Tento dort byl pro syna na oslavu dědečkových narozenin a nemusím ani sáhodlouze vypisovat jaký byl, hovoří sám a syn jej náležitě komentoval. Jelikož je poměrně lenoch co se týče krmení, tak tentokrát si dortík střežil a náležitě komentoval „MŃAM, MŃAM“, tatínek se musel s malým mlsáčkem podělit o svůj díl a další si vychutnal společně se mnou večer, kdy už malý jedlík spal. Připravte si jej i vy nebudete litovat.

Rozmixujeme si ovesné vločky s kokosem, samostatně rozmixujeme kakaové máslo, vše postupně přidáváme do mísy, budou následovat  kešu ořechy, které si však musíme namočit. Kešu ořechy namočíme na 8 hodin do vody, následně přecedíme, rozmixujeme v mixéru dohladka, rozmixované kešu ořechy přidáme do mísy společně s karobem, datlovým sirupem, kokosovým olejem, který si rozehřejeme ve vodní lázni a všechny ingredience v míse důkladně propracujeme, pokud by bylo těsto málo lepivé, stačí přidat trochu vody, těsto natlačíme do formy, já zvolila dortovou formu o průměru 21cm, prsty umačkáme dno a tlačíme hmotu k okrajům, kde vytvoříme okraj necelý centimetr vysoký a široký, aby nám vznikla forma, kterou budeme plnit.

Na dno vytvarovaného korpusu rozetřeme rozmačkané banány a následně přidáme krém, který jsme připravili z uvedených ingrediencí. Kešu ořechy, které byly namočené, rozmixujeme dohladka společně s jahodami, rozmixovaným kakaovým máslem, šmakounem brusinky a goji, přidáme rozpuštěný kokosový olej a vše spojíme v hladký krém. V případě potřeby dosladíme javorovým sirupem. Krém rovnoměrně rozetřeme na banánovou náplň, dort ozdobíme pokrájenými jahodami a strouhanou čokoládou, dáme do lednice ztuhnout, já nechala do rána. Nezapomeneme přikrýt alobalem, aby nedošlo k osychání krému a jahod.

Poznámka

 

Počet porcí: použila jsem formu o průměru 21cm, dort je velmi sytý, připravila jsem z něj 12 porcí.

Čas přípravy: 45 minut

Pokud trpíte alergií na vejce nebo z jakéhokoliv důvodu nekonzumujete vejce, vynechte šmakouna a goji a přidejte místo něj například brusinky a krém případně přislaďte. Inspirovala jsem se košíčky na webu Rawmania.

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Více o produktu Šmakoun naleznete zde: http://www.smakoun.eu/

 

arob se získává z lusků a vyznačuje se především bohatstvím bílkovin, minerálů a vitamínů. Oproti kakau však neobsahuje kofein, alergenní látky, methylxanthiny ani theobromin, a je tedy v porovnání s ním tou zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny především hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, co se vitamínů týče pak vitamíny A, B, a D. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin (alaninu, prolinu a valinu) a vlákniny.

Rozdíly mezi kakaem a karobem jsou patrné i z hlediska obsahu tuků a cukrů. Kakao je mnohem tučnější než karob – zatímco první ze jmenovaných obsahuje až 23 % tuku a pouze 5 % cukru, v případě karobu je to 7 % tuku a až 48 % cukru, proto není nutné ho uměle přislazovat. Kalorická hodnota karobu je přitom asi o třetinu menší, než u kakaa.

Karob má navíc příznivý vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a na rozdíl od kakaa jeho požití nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktivitu. Karobová čokoláda tak představuje vhodnou (a pro zdraví mnohem příznivější) náhražku mléčné čokolády, kterou mohou využívat alergici na kravské mléko, ale která tvoří bohatý zdroj živin i pro nealergiky.