Pomazánka z červené čočky, mrkve, cibule a umeocta

Ingredience

  • České Ghíčko bio dle potřeby či jiný tuk
  • 100g loupané červené čočky
  • 2 velké mrkve
  • 1 velká cibule
  • umeocet dle chuti
  • sůl dle chuti
  • mořská řasa wakame – nemusí být
  • třtinový cukr či jiné sladidlo na doslazení dle chuti
  • himalájská růžová sůl dle chuti
  • voda dle potřeby

 

  • další možné varianty dochucení – můžeme přidat plnotučnou hořčici, pepř či lahůdkové droždí, rovněž dělám kombinace cibule/pórek – vždy restuji na ghí

Příprava

Čočku na sladko-kyselo milujeme a buď ji všechnu sníme a nebo se netrefím, ujede ruka a uvařím ji příliš, ale to nám vůbec nevadí protože pomazánka je z ní prostě famózní.

Červenou čočku propláchneme, zalijeme vodou a dáme vařit společně s řasou wakame a najemno nastrouhanou mrkví. Přidaná mořská řasa snižuje nadýmavost a výživově obohatí vzniklou pomazánku. Mezitím si na Ghí orestujeme pokrájenou cibuli, případně pórek či od každého trochu.

Červená čočka je vařená poměrně rychle. Zde se nám hodí kašovitá konzistence. Je zapotřebí, aby nám nezbylo při vaření čočky a mrkve příliš vody, případně si odebereme na případné pozdější ředění, naštěstí čočka dost saje takže případné tekutiny navíc po přiklopení zvládne. Když je čočka uvařený přidáme do ní orestovanou cibuli či mix pórek, cibule, přilijeme umeocet, přidáme cukr dle vlastní chuti a dosolíme až nakonec, umeocet je přirozeně slaný a může tak dojít k přesolení proto solíme až nakonec. Samozřejmě můžeme použít i jiný ocet, ale tento se skvěle hodí rovněž pro děti a podporuje zároveň trávení.

Takto ochucenou čočku rozmixujeme dohladka tyčovým mixérem a necháme vychladnout, následně dle potřeby případně ještě dochutíme solí, sladidlem či okyselíme. Rovněž lze na dochucení použít mnou zmíněné lahůdkové droždí, pepř či hořčici a nyní již stačí jen namazat na oblíbené pečivo.

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí: přibližně 500g pomazánky

Čas přípravy: 30 minut

 

Čočka je velmi bohatá na železo a řadu dalších minerálů a Wakame? Wakame je dlouhá řasa s temně zelenými listy rostoucí v okolí japonského ostrova Hokkaidó. Jemné aroma předurčuje Wakame k jedné z nejvíce používaných řas. Změkčuje vlákna spolu vařených potravin a tím zvyšuje jejich stravitelnost. Oproti ostatním řasám má zvýšený obsah vápníku, vitamínu B a také vitamínu C. Wakame je velmi blízce příbuzná řase kombu a stejně jako kombu při častější konzumaci zabraňuje šedivění vlasů. Další blahodárné účinky řas wakame jsou: protirakovinné (zásaditost), detoxikační, protizánětlivé, antioxidační, čistí krev, střeva, posilují krevní oběh játra a žlučník a v neposlední řadě slouží jako podpůrný prostředek při zdravém hubnutí. Bohatství minerálů a látek obsažených v řasách má alkalizující efekt a tím, že neutralizují kyseliny, které se vytvářejí v našem těle při novodobém nekvalitním způsobu stravování, významně posilují naše zdraví. Řasy, které jsou vlastně jakousi mořskou zeleninou, obsahují o 10-20 procent více minerálních látek než běžná zelenina. Navzdory vysoké schopnosti vstřebávat minerály neabsorbují řasy z mořské vody škodlivé látky. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy prostě nerostou. Řasy se servírují sice v malých množstvích, ale zato pravidelně. Používají se spíše jako koření při vaření luštěnin (doba přípravy se tím zkracuje) nebo se přidávají pro zvýraznění chuti do polévek či zeleninových jídel. Z důvodu rozdílného obsahu a množství tělu prospěšných látek je dobré druhy řas mezi sebou střídat, případně je kombinovat.

Mořské řasy napomáhají rychlejšímu vaření luštenin, jsou velmi výživné a zlepšují jejich stravitelnost.

Umeocet: ve skutečnosti se nejedná o skutečný ocet, protože místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citronovou. Umeocet je již slaný pozor na přesolení polévky.

Složení: UME švestky (54,5%), mořská sůl (35,6%), Shizo (Perilla listy).

Více o řase wakame zde: wakame

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/