Špaldovo-pohanková bábovka s makovým mlékem a čokoládou…

Ingredience

 

světlá část

  • 4 vejce
  • 90g Panely*
  • 218g špaldové polohrubé mouky, případně klasické polohrubé či pšeničné mouky celozrnné, jemně mleté – bio harmonie)
  • 100g pohankové mouky hladké (můžeme nahradit předchozí mouky, pohanková mouka má lehce oříškovou chuť a zde se skvěle hodí, navíc moučník výživově obohatí)
  • 200ml makového mléka s datlemi: http://navlnechuti.cz/makove-mleko-s-datlemi/
  • 2 lžíce bio Českého Ghíčka (případně 4-6 lžic řepkového oleje, Alsanu bio…)
  • 1 bezfosfátový kypřící prášek – 12g

 

tmavá část

  • 2 vejce
  • 150ml makového mléka s datlemi
  • 40g Panely*
  • 122 čokolády na vaření Vivani, či jiné kvalitní čokolády
  • 132g špaldové polohrubé mouky (klasické polohrubé mouky či pšeničné mouky celozrnné jemně mleté – bio Harmonie)
  • 3 lžíce řepkového oleje
  • 2 lžičky bezfosfátového kypřícího prášku

 

P1200969

Příprava

Když jednou za čas udělám bábovku, tak se mi ji nikdy nepovede nafotit celou proto častěji dělám mini bábovičky, kterých udělám víc a vím, že mi na focení zůstanou. Dle očekávání prostě tato nestihla pomalu ani vychladnout takže již nakrájená :D. Pokud požadujete klasickou konzistenci bábovky, určitě ji připravte z klasické polohrubé mouky nebo pšeničné mouky celozrnné jemně mleté. Já ji pekla ze špaldové polohrubé mouky. tentokrát jsme měla chuť na čokoláda, a tak šla i dovnitř do těsta.

Vejce rozklepneme, nalijeme do šlehací nádoby, přidáme panelu a tuk, vše společně utřeme, za stálého míchání přidáme proseté mouky, společně s kypřícím práškem a přiléváme makové mléko. Výroba makového mléka zde: makové mléko

Jedno těsto máme připravené, pustíme se do tmavé části.

Ve vodní lázni rozehřejeme čokoládu na vaření, následně dáme do studené vody v misce ochladit. Mezitím si vyšleháme dvě vejce s panelou, tukem, moukou, kypřícím práškem a postupně přiléváme makové mléko. Když máme těsto vyšlehané, vlijeme do těsta rozehřátou čokoládu a s pomocí metličky zamícháme.

Bábovku si vytřeme, vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou. Nalijeme světlou část těsta a následně tmavou část. Formu s těstem vložíme do rozehřáté trouby, pečeme na 180-200°C 45 minut, vyzkoušíme špejlí. Po vyndání necháme chvíli vychladnout a následně bábovku vyklopíme. Po vychladnutí můžeme pocukrovat cukrem či polít čokoládou.

 

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí:1 bábovka o rozměru formy – vnitřní rozměry 22cm a hloubka 7cm

Čas přípravy: 1 hodina

 

*PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový tuk, kokosový tuk, řepkový olej, voda, mrkvový koncentrát, emulgátor, sojový lecitin, citronový koncentrát, zastudena lisovaný citronový olej. Alergen: soja.  Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/