Vanilkové bábovičky plněné domácí jahodovou marmeládou

Ingredience

  • 4-5 vajec
  • 80g panely či jiného sladidla, lze rovněž datlový sirup
  • 250-300g špaldové mouky T630, vyzkoušeno rovněž s bezlepkovou moukou, namíchat půl na půl rýžovou polohrubou a pohankovou hladkou
  • 100-150ml vody dle potřeby
  • 1 vanilkový lusk – vanilka z něj
  • 2 lžíce oleje či Ghí

náplň

  • domácí jahodová marmeláda, případně rozvařit jahody, přidat dle návodu citrusový pektin, případně povařit s jablky, obsahují pektin tudíž přirozeně želírují

 

Tyto bábovičky jsem dělala koncem prosince a ne a ne se dostat k sepsání receptu, málem jsem na ně zapomněla, při třídění receptů jsem na ně narazila a řekla si, že o takovou dobrotu se prostě musím podělit. Jedná se o univerzální piškotové těsto, které lze libovolně upravovat. Připravovala jsem toto těsto na klasické piškoty když byl malý nemocný a jelikož mi zbylo docela dost těsta, rozhodla jsem se jej upravit do verze pro bábovičky pouhým naředěním. Bábovičky přišly vhod a na snídani se po nich jen zaprášilo. pro přípravu piškotů se nedává olej ani voda, pouze pokud je konzistence těsta příliš hutná a špatně se míchá před přidáním bíllků, přilije se lžíce až dvě vody.

Těsto lze připravit v libovolných formách a marmeládu případně přidat jako náplň, úžasná je rovněž v podobě velké bábovky je to pěkně nadýchaný piškot. Pokud budete připravovat bezlepkovou variantu, mám vyzkoušeno zatím pouze v silikonové formě.

Příprava je velmi snadná, žloutky vyšleháme s cukrem, přidáme tuk, vanilku, přisypeme mouku a střídavě přiléváme vodu, množství vody je závislé na savosti a druhu mouky, kterou použijeme, počítáme s tím, že budeme vmíchávat bílky, neředíme příliš. Pokud děláme klasickou velkou bábovku, můžeme přidat kůru z citronu či pomeranče, či šťávu z pomeranče na úkor vody. Nakonec již jen zlehka vmícháme bílky, pokud chceme ještě nadýchanější můžeme přidat 1 lžičku jedlé sody či 1/2 kypřícího prášku, vmícháme společně s bílky.

Připravené těsto nalijeme do forem, vložíme do rozehřáté trouby, pečeme na 180°C přibližně 30 minut, velkou bábovku 45 minut, vyzkoušíme špejlí.

Po upečení a vychladnutí vyklopíme a naplníme domácí marmeládou.

 

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí: 1 klasická bábovka, přesně už si nepamatuji kolik bylo malých, přibližně 12

Čas přípravy: 45 minut

 

Alternativou pro abkm je rovněž rostlinný tuk ALSAN BIO: SLOŽENÍ – palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !