Ingredience
Základ korpusu pro kakaovou verzi
- 156g ovesných vloček, pro bezlepkovou dietu pohankové, případně bezlepkové ovesné vločky
- 170g kešu ořechů
- 2 polévkové lžíce kakaového prášku Lifefood
- 46g javorového sirupu Grade A bio-nebio (agáve či medu)
- 50g kokosového oleje bio Puritas nebo koko ghí – 2-3 lžíce dle konzistence a pojivosti
- 5-6 lžic mandlového mléka Provamel
Základ korpusu pro švestkovo-makovou verzi
- 130g kešu ořechů
- 210g ovesných nebo pohankových vloček
- 1 lžička chia semínek
- 1 lžíce brusinek, nesířených bio, doslazených jablečnou šťávou
- 1 lžíce mletého máku
- 1 lžíce koko ghí či kokosového olej
- 110g švestkových povidel (rozvařené sušené švestky a jedno jablko, případně sušených švestek)
- datlový sirup, agáve či med dle chuti
pokud patříte mezi milovníky šmakouna přidejte si 50g najemno nastrouhaného švestkového šmakouna
Náplň
- banány dle potřeby, přibližně 6 kusů
- 1 lžíce kokosového oleje
- pár kapek citronu, trošku sladidla
- čokoláda na vaření Vivani dle potřeby
Příprava
Při přípravě cizrnových koláčků mi zbyla povidla z rozvařených sušených švestek a jablka, rozhodla jsem se je zužitkovat, byla by jich škoda. Přemýšlela jsem jak je upotřebit a v tom jsem zahlédla v jedné skupince fotografii Kateřiny Machálkové z blogu CooKačka, která použila v raw sušenkách kombinaci máku a sušených švestek, blesklo mi hlavou, sakra to musí být dobrota a už se mi myšlenka na banány rýsovala, původně jsem je chtěla udělat podobně jako Kačka, ale padlo mi oko na banány a když jsem šla do skříně pro brusinky, zastavily se mi oči na čokoládě a už to bylo 😀 .
Nebyla jsem si jistá, co mi řekne na makovou kombinaci náš malý mlsák, a tak jsem raději připravila rovněž jeho oblíbený základ, který nikdy nezklame, vznikly tedy základy dva.
Pokud máte rádi bounty není problém připravit i tuto variantu, postačí místo banánů použít kokosmus – kokosový krém, který dosladíme dle chuti nebo pomletý kokos, který namočíme do kokosového mléka přes noc, druhý den rozmixujeme a přidáme lžíci kokosového oleje. Pokud nemáte problémy s mléčnými výrobky a vejci lze použít kokosový krém od Šmakouna, který však obsahuje mléčné složky a vaječný bílek.
Prostě kdo si hraje nezlobí a dozajista opět vznikne celá řada kombinací. Musím říct, že obě verze nemají chybu, pokud chcete verzi co nejblíže banánům v čokoládě sáhněte po švestkovo-makové.
Příprava základů je velmi snadná, ovesné vločky nameleme společně s kešu ořechy, přidáme kakaový prášek, kokosový olej, dle chuti sladidlo, důkladně propracujeme, v případně, že konzistence bude málo pojivá, přidáme kokosový olej nebo rostlinné mléko.
Z dobře pojivé směsi vytvarujeme tyčinky, klademe je na tác, který vysteleme pečícím papírem, dáme zachladit do lednice a pustíme se případně do druhé verze.
Opět nameleme ovesné vločky s kešu ořechy, chia semínky, brusinkami, po namletí přidáme mletý mák, švestková povidla (pokud nemáme povidla, můžeme dát místo nich sušené švestky, které budeme mixovat společně s ořechy, vločkami a brusinkami), přidáme koko ghí, směs pomocí rukou propracujeme a nakonec dle chuti případně přisladíme sirupem či medem, vytvarujeme tyčinky, klademe je na tác, který vysteleme pečícím papírem, dáme zachladit do lednice.
Po vyndání z lednice základy dozdobíme, rozmačkáme banány, nemixujeme, přidáme kokosový olej – nemusíme, ale hezky drží, pokud chceme, aby nám zůstaly banány uvnitř žluté přidáme pár kapek citronu a trošku přisladíme (já jen rozmačkala banán a přidala pár kapek citronu. Je třeba pracovat rychle, pokud necháme déle stát začne šednout), nandáme na tyčinky a polijeme čokoládou, kterou necháme rozpustit ve vodní lázni, vzniklé banány v čokoládě dáme vychladit do lednice, kakaová verze bude úžasná rovněž jakou bounty.
Přeji příjemné mlsání.
Poznámka
Počet porcí: 15-20 kakaových, nestihla jsem spočítat, 11 švestkovo-makových
Čas přípravy: 1 hodina
*Koko Ghí je kombinace ghíčka s bio kokosovým olejem. Má velmi jemnou chuť s nádechem po kokosu, prostě pecka. V lednici úžasně zatuhne jako kokosový olej, tudíž Koko Ghí najde uplatnění i v nepečených laskominách či raw dezertech.
Dají se kešu nahradit jinými ořechy?
Dobrý den, v tomto receptu lze použít místo kešu ořechů například mandle. Jinak teoreticky libovolné ořechy, ale nepoužívala bych zde příliš výrazné, mohlo by se chuťově prát s mákem, případně mák vynechat.