Zeleninová polévka s vývarem z chřestu

 

 Ingredience

  • 135g řapíkatého celeru
  • 150g mrkve
  • 200g květáku
  • 120g batátů
  • 1 l vývaru ze zeleného chřestu
  • České Ghíčko dle potřeby
  • sůl dle chuti

 

Příprava

Vylít vývar z chřestu by byl hřích, a tudíž jsem jej použila jako základ zeleninové polévky.

Konzumace chřestu má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Chřest je nízkokalorický (80 kJ / 100 g), ale přesto bohatý na vitamíny a minerály. Chřest je významným zdrojem vitamínu E, A, C, kyseliny listové a vlákniny. Z minerálních látek jsou nejvíce zastoupeny draslík, fosfor, vápník, železo a mangan. Chřest má příznivý vliv na funkci ledvin a močových cest. Příznivě působí také na trávení díky vysokému obsahu vlákniny. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Chřest není vhodný pro lidi trpící dnou díky vyššímu obsahu purinů, které zvyšují hladinu kyseliny močové.

Na Ghí orestujeme pokrájenou mrkev, řapíkatý celer, batát a růžičky rozebraného květáku, zalijeme vývarem z chřestu, osolíme a vaříme do změknutí zeleniny. Když je zelenina měkká rozmixujeme do hladka.

Poznámka

Polévku můžeme zjemnit rýžovou smetanou (nebo klasikou pokud tolerujete BKM), případně přidat jak vejce i smetanu, polévka bude krémová.

Počet porcí: 3

Čas přípravy: 30 minut

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

P1120923