Kváskový žitno-pohankový chléb s Gítelou

Ingredience

na rozkvas

  • 35g mateřského žitného kvasu z lednice
  • 205g žitné chlebové mouky
  • 200-220ml vody

 

Do chleba dále přidáme

  • 120g žitné trhanky (případně žitné celozrnné mouky)
  • 200g pohankové mouky hladké (celozrnná je velmi výrazná a ne každému chutná, hladká je k nepoznání)
  • 400ml vody
  • 18g soli
  • 1/2 lžičky jedlé sody

Mám vyzkoušeno rovněž s přidaným konopným semínkem či slunečnicovým semínkem.

Pookud chcete chléb nadýchanější, přidejte 50-100g žitné chlebové mouky. Samozřejmě ještě kypřejší je po přidání např. špaldové hladké.

Příprava

Tak s přípravou tohoto chleba se už nějakou chvíli mazlím a strašně mě baví, a to nejen svojí chutí, ale rovněž jednoduchostí a rychlostí přípravy.

Kváskové pečení miluji, ale s naší malou princeznou a princem to někdy není úplně snadné a také se chci samozřejmě co nejvíce věnovat dětem. Hledala jsem způsob přípravy chleba, který by byl co nejsnazší, velkým úspěchem je pro mě právě spojení žita a pohankové mouky, jsem zatím moc spokojená, uvidíme kam se propracuji dále.

Náš mladý pán si pochutnal na chlebíku s Ghítelou a mě velmi potěšilo že mu tak moc chutná.

 

Z lednice si vyndáme kvásek, který si smícháme s moukou a vodou v poměru viz. ingredience na rozkvas, já si vždy rozdělávám rozkvas ve vysoké skleněné míse, přiklopím igelitem a nechám 8-12 hod, záleží na okolní teplotě, čím je větší teplo je samozřejmě připraven k použití dřív. Nezapomeneme si vždy z rozkvasu odebrat na další pečení.

Připravený rozkvas si smícháme s dalšími ingrediencemi, prostě a jednoduše přidáme vodu, mouky, kmín, sůl, jedlou sodu, případně nějaké to semínko, důkladně zamícháme a přelijeme do formy na biskupský chlebíček, překryjeme igelitem a necháme 1 hodinu odpočinout. Rozpálíme troubu na 250°C, chléb ve formě a na plechu vložíme do rozpálené trouby, překryjeme pečícím papírem. Necháme péct 15 minut na plno a následně troubu stáhneme na 180°- 200°C. Po 1 hodině pečení vyklopíme chleba z formy na plech jako bábovku, dále pečeme s pečícím papírem, můžeme během pečení rosit, chléb dostane zlatavou barvu, pečeme přibližně 1,5 hodiny, na posledních 10 minut sundáme pečící papír, chléb dostane křupavou a zlatavou barvu, před vyndáním musí z obou stran při poklepání zvonit.

Upečený chléb dáme na mřížku vychladnout po upečení orosíme na mřížce vodou.

Podáváme s oblíbenou pomazánkou či jako běžné pečivo, my tentokrát zvolili Ghítelu.

 

Přeji dobrou chuť.

Poznámka

Počet porcí: 1, forma o rozměru: 24cm x 6cm

Čas přípravy: přibližně 2 hodiny bez rozkvašení