Alergie na bílkovinu kravského mléka a intolerance laktózy jsou dvě odlišná onemocnění, která se často zaměňují. Příznaky bývají podobné, onemocnění však mají odlišnou příčinu.
Zatímco v prvním případě (alergie) se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému, v druhém případě (intolerance laktózy) hovoříme o neschopnosti organismu strávit mléčný cukr – laktózu. Následující článek vám rozdíl mezi oběma onemocněními přiblíží.
Alergie na bílkovinu kravského mléka
Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se řadí mezi nejrozšířenější potravinové alergie. Nejčastěji se objevuje u kojenců – v 95 % případů se objeví v prvním roce života dítěte, naprostá většina dokonce během prvních čtyř měsíců. Postiženo je asi 2 -5 % kojenců. U devíti z deseti pacientů tato alergie vymizí do tří let.
Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka jsou různé – jedná se zejména o trávicí potíže (průjmy, koliky, zvracení), kožní projevy (atopický ekzém, kopřivka) a respirační obtíže (alergická rýma, astma), v některých případech můžeme pozorovat i neprospívání a chudokrevnost.
Při alergii na bílkovinu kravského mléka se přistupuje ke striktní dietě. Vysadí se mléko i mléčné výrobky, je nutné se vyvarovat všech zdrojů kravských bílkovin. U kojených dětí je obvykle možné s kojením pokračovat, v některých případech se kojícím matkám doporučuje dodržovat speciální dietu. U nekojených dětí je nutné používat speciálně upravená mléka s plně naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou .
Více o ABKM si můžete přečíst v samostatném článku Alergie na bílkovinu kravského mléka .
Laktózová intolerance
S alergií na bílkovinu kravského mléka bývá často zaměňována laktózová intolerance
Jedinci, kteří jsou postiženi laktózovou intolerancí, mají nedostatek enzymu laktázy. Z tohoto důvodu nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr – laktózu. Činností střevních bakterií nestrávená laktóza kvasí a dochází k nadměrné produkci plynů . Důsledkem jsou bolesti břicha, nadýmání a průjmy . Na rozdíl od alergie na bílkovinu kravského mléka se intolerance laktózy projevuje pouze trávicími potížemi – ke kožním ani respiračním projevům nedochází.
Striktní bezmléčná dieta většinou při intoleranci laktózy není nutná. Postižený obvykle bez větších obtíží snese malé množství mléka nebo mléčných výrobků. Pro jogurty a sýry je typické, že obsahují menší množství laktózy v důsledku činnosti bakterií mléčného kvašení.
Specifickou situací je laktózová intolerance přechodná, získaná. K té dochází nejčastěji při narušení střevní mikroflóry po podávání antibiotik nebo po prodělaném střevním infekčním onemocnění. Obvykle trvá 1-3 týdny, dokud se střeva nezahojí.
Máte-li u svého děťátka podezření na ABKM nebo na laktózovou intoleranci, kontaktujte svého pediatra. Diagnostika a léčba těchto onemocnění vždy patří do rukou lékaře.
Zdroj: PETRŮ, Vít et al. Dětská alergologie . 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2012, 531 s. Aeskulap. ISBN 978-802-0425-843.
Moc děkuji za tento článek! Hodně lidí tyto pojmy zaměňuje. Zde je krásně vidět rozdíl mezi oběma diagnózami. Naše děti bohužel trpí oběma zároveň a mají geneticky podmíněnou nesnášenlivost mléka. Na Vaší stránce čerpám novou inspiraci, když chci uvařit něco nového. Děkuji za Vaši práci, jste výborná!
Hezký den Katko, ano máte pravdu, často se to plete a následky mohou být fatální. To je mi moc líto, že máte omezení v podobě jak laktózy tak bílkovin. My jsme téměř 4,5 roku na dietě a už jsem si zvykla a ani mi některé věci nechybí. Jediné s čím bojujeme jsou zmrzliny, dělám domácí, ale když jsme někde na výletě a malý 4,5 roku vidí u dětí či někoho zmrzlinu hodně těžko se to vysvětluje. O to víc mě včera potěšila nabídka u nás v Plzni v OC Olympie, měli u pokladen v malém krámku naproti pokladnám Hypernovy 3 sorbety, paní prodavačky velmi ochotné, u nás bohužel stánek s točenou zmrzlinou díky EET uzavřeli. Jsem moc ráda, že web plní účel a moc si vážím vašich slov, děkuji.