Špaldové špenátové lívance se svěžím krémem z kešu ořechů, cibule, česneku, citronu

Ingredience

  • České Ghíčko bio (přepuštěné máslo) na potření pánve, případně jiný tuk
  • 2 vejce
  • 150g špaldové mouky hladké T630
  • 250ml rostlinného mléka, já dala Provamel Quinoa-rýžové
  • špetka soli
  • 4 kostičky mraženého listového špenátu
  • 1/4 malé cibule

krém

  • 3-4 hrsti kešu ořechů – já zde použila pražené nesolené
  • pár kapek citronu dle vlastní chuti
  • 1 stroužek česneku
  • trošku cukru
  • trošku soli
  • Quinoa-rýžového mléka dle požadované konzistence (přibližně 60-100ml, záleží na druhu a konzistenci použitého mléka)
  • 1/4 malé cibule

lze přidat rovněž bylinky – pažitku, bazalku, petrželku…

Náplň 2: pokud nemůžete ořechy a tolerujete vaječný bílek, vyzkoušejte přírodního Šmakouna, kterého nastrouháme najemno, rozmixujeme dohladka společně s rostlinným mlékem dle požadované konzistence, např. ovesným, rýžovým nebo quinoa-rýžovým Provamel, dochutíme opět bylinkami, citronem, solí, pepřem, česnekem a špetkou cukru. Pokud kešu ořechy tolerujete můžete je rovněž přidat či mandle.

Pokud nemáte omezení v podobě mléčných výrobků lze použít jako náplň celou řadu variant: překapaný bílý jogurt, který dochutíme bylinkami, česnekem, cukrem, solí, citronem či tvarohovou náplní, do tvarohu můžeme přidat smetanu a opět bylinky a dochutit, rovněž lze využít zakysané smetany atd.

Příprava

Nějak jsme se zapomněli na procházce, venku bylo sice chladněji, ale moc hezky. Přišli jsme domů a já zjistila, že už je půl 8, nechtělo se mi dávat polévku a sama jsem měla chuť na něco jiného, a tak jsem se rychle dala do práce. Kuchyně byla vzhůru nohama, nepořádek v kuchyni jak po explozi, ale výsledek k nezaplacení, všichni jsme měli boule za ušima.

Rozklepla jsem do vyšší nádoby dvě vejce, zamíchala metlou, přidala rostlinné mléko, pár kostek listového mraženého špenátu, kousek červené cibule, špetku soli, vše jsem společně rozmixovala tyčovým mixérem, přidala špaldovou mouku a s pomocí metly našlehala.

Rozpálila jsem pánev na palačinky od Tescomy, potřela ji Ghíčkem a dala se do pečení. Během pečení jsem krátce namočila kešu ořechy, ideální by bylo namočit je na několik hodin předem, ale bohužel čas byl velký nepřítel. Kešu ořechy jsem zalila mlékem jen tolik, aby šly kešu ořechy šlehat. Rostlinné mléko přidáváme dle požadované konzistence náplně. Do připravovaného krému jsem přidala pár kapek citronu, kousek červené cibule, 1 prolisovaný stroužek česneku, trošku soli, cukru, vyšlehala dohladka tyčovým mixérem a dle konzistence doředila rostlinným mlékem.

Chybělo již jen jediné naplnit lívance, zasednout ke stolu, popřát si dobrou chuť a dát si společnou večeři.

 

Poznámka

Počet porcí: přibližně 6 palačinek

Čas přípravy: 10-15 minut

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce.

http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Pomocníci, kteří mi pomáhají v kuchyni

 

Braun tyčový mixér

Tyčový mixér Philco

TESCOMA pánev na palačinky