Brokolicová polévka se špenátem, batátem a pestem z mědvědího česneku

Ingredience

  • 320g brokolice
  • 250g špenátu
  • 190g batátu
  • Bio České Ghíčko dle potřeby
  • 1,5 litru vody
  • 1 čajová lžička pesta z medvědího česneku (nebo česnek)

Příprava

Polívčičky my rádi a obzvlášť v kombinaci brokolice a špenátu, dnes jsem použila navíc pesto z medvědího česneku.

V medvědím česneku jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům.

Medvědí česnek potlačuje kandidózu a působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách. Medvědí česnek dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží. Jeho čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a mají močopudné účinky. Rostlina má rovněž příznivý vliv na žaludek.

 

Na Ghí si orestujeme pokrájenou zeleninu, batát, brokolici rozebranou na růžičky a přidáme špenát, já použila mražený, orestujeme a zalijeme vodou.

Když je zelenina měkká, přidáme 1 lžičku pesta z medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme, kdo by raději jemnější chuť může přidat rýžovou smetanu, či mandlové mléko.

Poznámka

Za pesto bych tímto ráda poděkovala své kamarádce Haničce Malinové, která mi jej darovala, moc děkuji za tento poklad.

Počet porcí: 4

Čas přípravy: 30 minut

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

Rostlinné mléko si můžete připravit doma: rostlinné mléko

Více o medvědím česneku zde: http://www.spektrumzdravi.cz/medvedi-cesnek-pro-jarni-detoxikaci