Chřestová polévka s mrkví, bílou ředkví, jarní cibulkou, tymiánem citronem a mandlovým mlékem

Ingredience

  • České Ghíčko bio dle potřeby
  • 1 svazek zeleného chřestu
  • 2 mrkve
  • 2 jarní cibule
  • 1/2 bílé ředkve (kulatá je více sladká, špičatá zase výraznější, já požila špičatou, pokud budete mít kulatou, tak 2-3 kusy podle velikosti)
  • sůl dle chuti
  • citron dle chuti
  • tymián dle chuti
  • 1 litr vody
  • mandlové mléko Provamel na zjemnění

 

Příprava

Kam se podívám už se všude chřestí, já chřest miluji a polévky mě z něj baví, zrovna tak zapečený, s těstovinami a rajčaty, ve slanině či salátu, prostě má všestranné využití. Rozhodně dejte chřestu šanci.

Chřest bývá často označován jako král zeleniny. Je bohatým zdrojem vitaminu C a kyseliny listové. Nejchutnější chřest si můžeme dopřát především v hlavní sezóně a to od dubna do konce června. Tehdy najdeme v našich obchodech to nejlepší, co ze chřestu můžeme pro naše tělo získat.

Díky svému složení napomáhá lidské tělo držet v dobré formě a vitalitě. Obsahuje velké množství vlákniny (2g na 100g), vody (92,3g na 100g) a velmi málo tuků (0,2g na 100g) a sacharidů (3,9g na 100g).

Další výhodou je konzumace chřestu pro všechny, kteří mají nedostatečný pitný režim, nebo vědí, že jim pití dělá problémy. Velký obsah vody je dalším důvodem, proč chřest zařadit do svého jídelníčku.

Chřest obsahuje velké množství betakarotenu, který je nezastupitelný pro zdravý zrak, kůži, obnovu sliznic a funguje jako prevence proti některým typům rakovinného bujení. Dále v chřestu naleznete vitamin E a C a vitaminy skupiny B – těmi jsou thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), biotin (H), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5) a velké množství kyseliny listové (B9). Ze stopových prvků je v chřestu hojně zastoupen draslík a zinek, dále fosfor, železo, jód a sodík. Prostě a jednoduše pokud jste chřest ještě nevyzkoušeli, rozhodně neváhejte.

 

Na ghí orestujeme jarní cibulku, přidáme očištěnou a pokrájenou mrkev, bílou ředkev, krátce společně prohřejeme a zalijeme vodou, přidáme sůl a tymián, vaříme do změknutí zeleniny. Připravíme si chřest, pokud máme mladé výhonky chřestu nemusíme je loupat, například baby chřest. Pokud máme klasický chřest, uchopíme jej na obou koncích, propružíme do luku a odlomí se nám spodní dřevnatá část, kterou nevyhazujeme a necháme jako základ pro přípravu zeleninového vývaru či k masu, kdy se pouze povaří či upeče a následně vyhodí. Zbylou část chřestu od špičky dolů oloupeme pomocí škrabky, když není chřest silný stačí od poloviny dolů, myšleno od hlavičky. Bílý chřest je třeba od hlavičky loupat celý. Když je zelenina měkká, vhodíme chřest k připravované polévce, můžeme pokrájet na menší kousky, vaříme 5-8 minut. Následně vše společně rozmixujeme tyčovým mixérem, přepasírujeme, vzniklou polévku můžeme zjemnit lžící jogurtu, či smetany, pokud mléčné výrobky nesmíme, použijeme mandlové mléko či rostlinnou smetanu a pár kapek citronu, případně muškátový oříšek, tato polévka může mít více chuťových variací.

Pasírovat polévku nemusíme, ale počítáme s tím, že se sem tam může objevit vlásek z chřestu a ne všichni to mají úplně rádi.

Polévku můžeme ozdobit semínky, já jsem na oleji krátce prohřála polníček a trošku sezamových semínek.

 

Přeji dobrou chuť.

 

Poznámka

Počet porcí: 4

Čas přípravy: 45 minut

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/