Brumíci bez lepku, mléka, vajec a přidaného cukru

 

 Ingredience

  • 100g pohankové mouky hladké
  • 130g jablečného pyré – pokud je jablko hodně šťavnaté vymačkat
  • 40g Alsanu bio nebo Českého Ghíčka
  • 100ml vlažného rostlinného mléka(upravte dle tekutosti těsta, dle šťavnatosti jablka ať je konzistence jako bábovkové těsto, dejte případně tekutin méně)
  • 1/2 lžičky bezfosfátového prášku do pečiva

Příprava

Neustále přibývá mezi dětmi i dospělými stále více alergiků ať už na mléko, lepek či vejce. Když jsem četla příspěvky, co na svačiny když má dítě alergii na lepek, mléko a vejce, řekla jsem si, že to musím zkusit.Nejen, že se povedlo, ale jsou i výborný.
Za inspiraci na tento recept děkuji Barunce Charvátové, která mě inspirovala svými brumíky.

Jablečné pyré jsem rozmixovala s povoleným tukem, přidala 100 ml mandlového mléka a postupně vmíchala mouku s kypřícím práškem.

Na čumáček a pacičky budeme potřebovat tmavý krém, stačí odebrat 3-4 lžíce světlého krému a přidat 2-3 lžíce karobu, podle toho jak chceme tmavý. Protože krém zhoustnul, musela jsem ještě 50ml rostlinného mléka přidat do tmavé směsi.

Mam silikonové formičky od Orionu takže toto byla porce na 6 medvídků.

Pekla jsem na 180°C 15 minut, vyzkoušet špejlí.

Poznámka

Počet porcí: 6 medvídků

Čas přípravy: do 45 minut

V receptu jsem použila mandlové mléko od Provamel. Každé rostlinné mléko má jinou konzistenci, takže raději méně a postupně přidávat. Silikonovou formičku na medvídky jsem zakoupila v prodejně Orion.

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/