Květákové placičky s quinou, dýní a vajíčkem

 

 Ingredience

  • 30g světlé quinoy
  • 30g červené quinoy
  • 80g najemno nastrouhané máslové dýně (či mrkve)
  • sůl dle chuti
  • 1 vejce (alergici na vejce či vegané mohou použít jako alternativu hrašku, tapioka škrob či lněné semínko)
  • 2 lžíce teff mouky světlé či tmavé
  • 1 lžíce quinoa mouky
  • 1 květák
  • olivový olej dle potřeby

– super je i varianta quinoa s brokolicí, česnekem, majoránkou

Příprava

Quinoa, česky merlík chilský pochází z Jižní Ameriky. Neobsahuje lepek, je tedy velmi vhodnou alternativou pro bezlepkovou dietu. Má velmi vysokou výživovou hodnotu, je lehce stravitelná, takže ideální pro ty, kteří myslí a jí zdravě. S ohledem na nízký glykemický index je vhodná i při redukční dietě.
Nad běžnými obilninami quinoa vyniká vyšším obsahem některých minerálních látek, například vápníku (obsahuje ho více než mléko), fosforu, železa, hořčíku, zinku dále vitaminů rozpustných ve vodě (vitaminy skupiny B, vitamin C) a hlavně bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo nedokáže vytvořit a jejichž zdrojem je přijímaná potrava. Skladbou aminokyselin se quinoa podobá živočišným produktům a sóje. Rovněž obsahuje cenné antioxidanty, vlákninu, zdroj vitamínů (thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu).

Květák rozebereme na růžičky, uvaříme v páře, quinou namočíme do vody, tak na 10-15 minut, scedíme, zalijeme novou vodou v poměru 2:1 a dáme vařit přibližně na 15-20 minut, pokud se nám nepovede odvařit všechna voda, přecedíme quinou přes sítko. Do misky dáme uvařený květák, quinou, přidáme najemno nastrouhanou dýni, přidáme vejce, lehce osolíme a zahustíme moukou, já zvolila teff a quinoa mouku. Uplácáme v dlaních placičky, budou mokré, neděste se toho, placičky klademe na pečící papír, který jsme si potřeli olivovým olejem, plech s připravenými plackami vložíme do rozehřáté trouby a pečeme na 180°C do růžova, přibližně 15 -20 minut.

Poznámka

 

Počet porcí: 10

Čas přípravy: 45 minut

Semínka merlíku jsou obalena ochrannou vrstvou obsahující hořké saponiny, které rostlinu chrání před hmyzem a ptáky. Způsoby, jak se saponinů, a tedy i hořké chuti před vařením zbavit, jsou dva. Pokud chcete merlík připravovat hned, stačí semena několikrát propláchnout v čisté vodě. Máte-li času víc, nechejte je namočit přes noc a poté dejte vařit v čisté vodě. V případě alergie na vejce můžeme zahustit jen cizrnovou moukou, kterou rozkvrdláme ve vodě a přidáme do těsta nebo směsí quinoa a teff mouky, případně zvolte klasickou či špaldovou mouku, ale to pouze tehdy pokud nejste omezeni lepkem. Další alternativou je hraška, kde postupujeme stejně jako s cizrnovou moukou či lněné semínko nebo tapioka škrob.

p1130896