Vanilkový beránek se Šmakounem

Ingredience

  • 5 vajec
  • 300g polohrubé špaldové mouky (polohrubé mouky, pšeničné celozrnné mix se špaldovou T 1050)
  • 120g panely Troubelice
  • 1 malý citron šťáva a kůra z něj
  • 100g přírodního Šmakouna
  • 1 vanilkový lusk – vanilka z něj
  • 300ml mandlového mléka (případně jiného rostlinného či klasického)
  • 5 lžic řepkového oleje (nemusí být postačí ghí)
  • 75g bio České Ghíčko – přepuštěné máslo, či klasické máslo, případně pokud není tolerováno Ghí pouze olej či Alsan bio
  • 12g bezfosfátového kypřícího prášku
  • špetka soli

Příprava

Velikonoce a beránek to prostě patří k sobě, nedovedu si představit, že bych domácího beránka neměla na stole. Jako malá si pamatuji jak nám jej maminka pekla, tu vůni po domě. Je to vzpomínka, na kterou nezapomenu a chci, aby stejné vzpomínky měl i náš syn. Při zadělávání těsta mi hrdě pomáhal a čekal na výsledek. Neustále se dotazoval zda je ještě horký a těšil se až bude moci ochutnat. Co budu povídat jedna snídaně a byl pryč. Jelikož jsem jej připravovala pro syna zvolila jsem špaldovou mouku, která je pro děti mnohem vhodnější, přírodní Šmakoun je zdrojem kvalitních bílkovin, které děti rovněž potřebují. Ghí je velmi cenný tuk, který je zbaven mléčných bílkovin, tedy nezatěžuje jako klasické máslo a navíc v bio kvalitě je získáván od kraviček, které se pasou volně, povídání o Ghí by zabralo na celý článek, prostě je to zapomenutý poklad. Panela je rovněž velmi zajímavým sladidlem.

Svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má Panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr. Samozřejmě dětem se snažíme sladit co nejméně což lze i v podobě banánu, který můžeme do těsta přidat.

 

Než se pustíme do šlehání, připravíme si ingredience. Oddělíme si žloutky od bílků, odvážíme si mouku, Panelu, omyjeme citron, pokud se nám nepovede sehnat chemicky neošetřený citron, omyjeme jej a spaříme vodou. Osušíme, nastrouháme si z něj kůru, pouze žlutou část, světlá část by způsobila hořkost těsta. Následně jej rozkrojíme a vymačkáme z něj šťávu. Přírodního Šmakouna nastrouháme najemnou do vyšší mísy, rozřízneme vanilkový lusk a vyškrábneme z něj vanilku. Zbytek vanilkového lusku můžeme přidat do dózy k Panele či třtinovému cukru, krásně jej navoní a máme rázem vanilkový cukr v mnohem vyšší kvalitě. Do odměrky si nalijeme mléko, připravíme si tuky, kypřící prášek a špetku soli. Z bílků a špetky soli vyšleháme tuhý sníh, dáme stranou. K nastrouhanému Šmakounovi přilijeme 200ml mandlové mléka a rozmixujeme s pomocí tyčového mixéru.

Do mísy na šlehání vložíme žloutky, Ghí, olej, začneme šlehat, přidáme panelu (necháme šlehat ideálně nškolik minut), za stálého šlehání přidáme rozmixovaného Šmakouna, citronovou kůru společně se šťávou z citronu, vanilku, postupně přisypeme polohrubou špaldovou mouku, kterou jsme smíchali s kypřícím práškem, dle konzistence přilijeme zbylé mléko, nakonec přidáme vyšlehané bílky, které opatrně  vmícháme do těsta.

 

Těsto nalijeme do formy na beránka, já mám silikonovou, vložíme do vyhřáté trouby, pečeme a 180-200°C přibližně 45 minut, vyzkoušíme špejlí.

Po upečení necháme chvíli vychladnout a vyklopíme. Po vychladnutí můžeme pocukrovat klasickým cukrem, namletou Panelou, polít čokoládou, každému dle jeho chuti.

 

Přeji krásné Velikonoce a bohatou pomlázku.

 

Poznámka

Pokud máte raději sušší varianty těsta zvolte polohrubou mouku či pšeničnou celozrnnou jemně mletou a uberte tuk, postačí 2 lžíce Ghí či 2 lžíce oleje, bude zapotřebí upravit případně tekutý podíl.

Počet porcí: 1 beránek, vnitřní rozměry,  forma 28cm délka, šířka v nejširším bodě přes hlavu 14cm, hloubka 9cm.

Čas přípravy: 1 hodina

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio: Palmový olej *, kokosový olej *, řepkový olej *, voda, mrkvová šťáva koncentrát *, emulgátor slunečnicový lecithin, citronová šťáva koncentrát *, za studena lisovaný citronový olej * KONTROLUJTE SI A HLÍDEJTE SLOŽENÍ Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. http://ceskeghicko.cz/kontakt/

 

PANELA se vyrábí z cukrové třtiny a je známá též pod názvy: chancaca, piloncillo, panocha, penuche, mascobado, azúcar de turbinado, jaggery, gur, rapadura, papelillo, raspadura, empanizao.
Panela svým vzhledem trošku připomíná hnědý cukr nebo med. Nemá ovšem s rafinovaným cukrem ani medem nic společného. Je to sladká ztuhlá šťáva z cukrové třtiny. Na rozdíl od hnědého cukru má panela nesrovnatelně bohatší škálu chutí a hlavně vůní, podobně jako med. Bez použití chemických procesů (jako je např. rafinace) je výsledkem výživově bohatý produkt, který si na rozdíl od bílého cukru uchovává všechny důležité látky, které obsahuje cukrová třtina. 

! Panela obsahuje 5x více minerálních látek než hnědý cukr a 50x více minerálních látek než bílý cukr !