Cuketová omáčka se zelenými fazolkami, kurkumou jáhlovými noky

Ingredience

omáčka

  • České Ghíčko bio či jiný tuk dle potřeby
  • 2 cibule nebo pórek bílá část
  • 1-2 hrsti zelených fazolek
  • 1 velká cuketa
  • 1 kokosové mléko tetrapak AROY-D, případně REAL THAY tetrapak 85%, tato dvě mléka jsou u mě zatím TOP alternativou za smetanu
  • mletý kmín dle chuti
  • kurkuma na špičku nože
  • himalájská růžová sůl dle chuti

Noky

  • 250g uvařených jáhel
  • 130g ovesných vloček, používám Kölln, jsou velmi jemné (lze zakoupit rovněž bez lepku)
  • špetka soli
  • voda dle potřeby

– pokud můžete lepek jsou rovněž výborné v kombinaci uvařené jáhly, vločky a špaldová mouka celozrnná hrubě mletá

 

Příprava

Průběžně zpracováváme cukety a rychlé omáčky jsou v tomto počasí top, cuketa je neskutečně všestranná a jde použít na zahuštění úplně všude.

Nechtělo se mi dělat nic složitého, hlavně ne s masem a vím moc dobře, že našemu piškotovi udělám největší radost s noky a tato omáčka se k nim skvěle hodí, hlavně je snadná a rychlá, noky zrovna tak.

Na Ghí orestujeme cibuli, necháme ji hezky zrůžovět, přidáme očištěnou, pokrájenou cuketu, zelené fazolky, zamícháme, zalijeme kokosovým mlékem Aroy-D, zamícháme, osolíme, přidáme koření, dle potřeby případně podlijeme vodou, přiklopíme a vaříme do změknutí. Když je zelenina měkká, rozmixujeme tyčovým mixérem a dle chuti případně ještě dosolíme nebo dochutíme kořením.

Omáčku máme hotovou, během přípravy omáčky jsme si uvařili jáhly.

Uvařené jáhly necháme přiklopené vychladnout, následně k nim přisypeme ovesné vločky, používám ovesné vločky Kölln, jsou velmi jemné a při kontaktu s tekutinou jsou brzy jak kaše, nemelu je, ale není případně na škodu vločky namlít, pokud mám od jiného výrobce, tak nasekám v sekáčku na prach, přidáme špetku soli a vypracujeme těsto, nesmí se úplně lepit, tudíž konečné množství použitých vloček bude rovněž závislé na zbylém množství vody, které nám zůstane v jáhlách, čím více se vám povede odvařit tím lépe.

Pomocí rukou ukoulíme malé noky, následně je vhodíme do hrnce s vroucí osolenou vodou, vaříme přibližně 5 minut, čekáme až vyplavou a ještě krátce povaříme, jeden si vyndáme a pokud je již uvnitř hotový vyndáme je všechny.

A už jen chybí nandat na talíř a zbaštit, dobrou chuť.

Poznámka

Kurkumu klidně postavte do stejné skupiny jako zázvor. V rámci čínské a indické medicíny ji mnozí považují za protizánětlivou. Její aktivní složka, žlutá sloučenina zvaná kurkumin, je spojována s antioxidačními, antivirovými a protinádorovými vlastnostmi. Vhodnost dětem od 1 roku.

Počet porcí: omáčky 4-5 porcí, noky si dělám vždy čerstvé, zhruba na 3 porce.

Čas přípravy: 30 minut

 

České Ghíčko je přepuštěné máslo, které je bez bílkoviny kravského mléka. Alternativou pro BKM je dále např. Alsan bio – náhražka za máslo. Řepkový olej, olivový olej atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji České Ghíčko, které má atest z laboratoře, že neobsahuje mléčnou bílkovinu. Rozhodně nedoporučuji doma vyrobené, těžkým alergikům může dělat potíže. Mám zkušenost, že některým alergikům nevadí, záleží na jednotlivci. Na trhu je celá řada Ghí, ale je třeba si ohlídat složení zda a kolik obsahuje bílkoviny. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu z Českého Ghíčka obavu, nahraďte jej mnou zmíněnými alternativami. Případně se dotázejte výrobce. České Ghíčko

 

 

Obě tato mléka jsou nejčistší bez konzervantů, první REAL THAI má 85% kokosu a zbylou část tvoří voda. AROY-D má 60% kokosové dužiny a 40% vody.